Make your own free website on Tripod.com

Základné informácie:

 

Rozloha:                      30 158 km2

Počet obyvateľov:        10 113 000       

Hlavné mesto:              Brusel (Bruxelles)

Úradný jazyk:               francúzština, flámčina

Mena:                          belgický frank (BEF), euro (EUR)

 

Iné väčšie mestá:         Antwerp, Ghent, Charleroi, Liége...

 

FOTOGRAFIE...

 

BELGICKO OD A PO Z....

 

CESTA...

Do Bruselu sa dostanete pomerne jednoducho, pretože sem chodí množstvo vlakov najmä z Francúzska, Holandska a Nemecka. Pre tých, čo majú naponáhlo sú k dispozícii aj rýchlovlaky TGV, ICE, Thalys a dokonca aj Eurostar (tieto vlaky však správny „InterRailer“ ignoruje – už len kvôli všadeprítomným príplatkom...) Komu však stačia 3 hodiny spánku (pri ceste z Paríža do Bruselu vlakom TGV) a má nejaký ten groš nazvyš, ten by si nemal nechať utiecť ani tieto pôžitky...

 

JAZYK...

Čo sa týka jazyka, je Brusel celkom oprávnene akýmsi hlavným mestom Európy...takmer s každým sa tu dohovoríte po anglicky, po nemecky a samozrejme aj po francúzsky a flámsky.

 

UBYTOVANIE...

Ak skutočne potrebujete v Belgicku prenocovať, potom budú najlepším riešením mládežnícke ubytovne. V rámci IYHF je ich 31. Väčšinou zatvárajú o 2300, v Bruseli o 1 hod. Rezervácia je nutná len výnimočne, pretože mávajú k dispozícii aj postele pre spontánnych cestovateľov (teda pre pravých InterRailerov). Za posteľ zaplatíte 390 až 600 belgických frankov, v Bruseli max. 700. Za návlečky si musíte ešte doplatiť cca. 130 frankov.

 

STRAVA...

Belgický frank má pre nás jednu veľkú výhodu – jeho kurz ku slovenskej korune je cca. 1:1, a teda s prepočítavaním cien si v Belgicku netreba lámať hlavu. Potraviny sú tu lacnejšie ako v severských krajinách alebo Francúzsku, ale drahšie ako v Nemecku...

Napr. 2 litrová malinovka stojí 35 (tie najlacnejšie) až 70 (Cola, Fanta, Sprite...) BEF resp. Sk. => toto však niesu ceny v najlacnejších obchodoch.

 

TURISTICKÉ INFORMÁCIE...

 

LINKY...

www.brussels-online.be

www.antwerpen.be

www.gent.be

www.flanderscoast.be

www.atomium.be