Základné informácie:

 

Rozloha:                      78 860 km2

Počet obyvateľov:        10 296 000       

Hlavné mesto:              Praha

Úradný jazyk:               čeština

Mena:                          česká koruna

 

Iné väčšie mestá:         Brno, Ostrava, Plzeň, Olomouc

 

FOTOGRAFIE...

 

ČESKÁ REPUBLIKA OD A PO Z....

 

Presne od 1. januára 1993 existuje táto republika samostatne. Možno mi to bude mať niekto za zlé, ale mňa (a myslím, že aj všetkých ostatných, čo radi cestujú) tieto nové hranice vôbec nepotešili. Niekto vtedy asi celkom nepochopil, že prinajmenšom z ekonomického hľadiska je najrozumnejším riešením integrácia a tak sme sa vybrali celkom opačným smerom – rozdelili sme sa. Ale tak to už býva, keď politici uprednostnia svoje mocenské záujmy pred zdravím rozumom...

 

CESTA...

Ak cestujete vlakom (čo je asi prirodzené), určite oceníte, že slovenské a české železnice aj po rozdelení úzko spolupracujú.

 

JAZYK...

Tak o tom asi ani nemá zmysel niečo hovoriť – každý aspoň symbolicky rozumom obdarený Slovák nemá u našich západných susedov žiadny problém s dorozumievaním (aspoň v takej miere, ako na Slovensku...).

 

UBYTOVANIE...

Cenová úroveň je v Čechách približne na rovnakej úrovni ako u nás, takže nieje celkom nutné využívať nočné vlaky. Radšej sa spokojne vyspite v niektorej z mládežníckych ubytovní. Ich počet je tu zatiaľ obmedzený a aj kvalita vybavenia zaostáva za ubytovňami v západnej Európe (ale nie za úrovňou našich ubytovní...). Počas leta je asi najvýhodnejšie využívať možnosti univerzít, ktoré ponúkajú ubytovanie na svojich internátoch (je dobré si to zistiť vopred telefonicky resp. e-mailom).

 

STRAVA...

Najedzte sa čo Vám hrdlo ráči...hlavne ak máte z Čiech namierené ďalej na západ. Za stravu zaplatíte viac menej rovnako ako u nás (čo už na západe býva len výnimočne). Takže hor sa do nejakej „hospody“ a vychutnávajte nielen jedlo a pitie, ale aj život...

 

TURISTICKÉ INFORMÁCIE...

 

LINKY...