Make your own free website on Tripod.com

Bang & OlufsenBang & Olufsen

Elektronika tejto značky je u nás veľkou neznámou – a to je veru škoda, aj keď by sa na Slovensku našlo zrejme len pár ľudí, ktorí by si tieto dánske výrobky mohli aj kúpiť. Firmu založili už v roku 1925 dvaja mladí inžinieri (ktorí sa nemohli volať nijako ináč, len Bang a Olufsen). V súčasnosti by sa dala elektronika Bang & Olufsen prirovnať k Ferrari – je neuveriteľne krásna a pre bežného človeka (hlavne z východnej Európy) nedostupná.

www.bang-olufsen.com

 

Čas

Pri ceste do Dánska si hodinky posúvať nemusíte – platí tu stredoeurópsky čas – rovnaký ako u nás.

 

Kino

Návšteva kina je pre našinca celkom zaujímavá vec...všetky filmy sú premietané v pôvodnom znení s dánskymi titulkami – celkom dobrý nápad mali tí Dáni, no nie ? – ušetria na dabingu a ešte sa aj môžu lepšie naučiť cudzí jazyk (veď takmer všetci hovoria plynulo anglicky...). Mimochodom, vstupné býva 30 až 100 DKK. V pondelok a utorok býva vstupné nižšie.

 

Lego  

Opäť geniálny dánsky nápad – pravdepodobne najlepšia stavebnica na svete! Ak ste úplní „legoví“ fanatici, tak samozrejme nevynechajte ani Legoland v mestečku Billund. Z viac ako 45 miliónov legových kociek je poskladané takmer všetko – od dávnej histórie po ďalekú budúcnosť. Vedľa seba nájdete sochu slobody a kodanský zámok Amalienborg, neďaleko nich berlínsky kostol Gedächtniskirche. Z Lega je naozaj úplne všetko – napríklad aj zvieratá v tunajšom safari a dokonca aj vláčik, ktorý Vás po Legolande môže povoziť... Legoland býva otvorený od konca marca po koniec októbra.

www.legoland.dk

 

Počasie

Pre Dánsko sú typické časté a rýchle zmeny počasia. Takže ak ráno pri pohľade z okna vlaku zbadáte hustý lejak, netreba hneď vešať hlavu – najčastejšie je už o hodinku o dve po ňom a Vy môžete opäť vychutnávať krásny slnečný deň. Platí to však aj opačne – takže je celkom dobré mať poruke sveter, bundu alebo dokonca malý dáždnik resp. pršiplášť.

 

Poštovné

Za list do 20 g zaplatíte DKK 4,50. Pri zásielkach do zahraničia treba vedľa známky označiť veľké A (značí „prioritaire“).

 

Telefón

Pri telefonovaní do Dánska treba vytočiť predvoľbu 0045 a potom 8-miestne telefónne číslo. Ak telefonujete z Dánska, potom samozrejme 00421 (Slovensko) resp. 00420 (Česko). Skoro vo všetkých telefónnych automatoch môžete okrem dánskych mincí použiť aj 1 DM. Pri telefonátoch do zahraničia je minimálna sadzba 5 DKK. Pozor ! Nikdy nevhadzujte do telefónnych automatov viac ako je nutné, pretože väčšina z nich peniaze nevracia a to platí aj keď sa nedovoláte...

 

Tiesňové volanie

Spoločné číslo polície, požiarnikov a zdravotníkov je 112 (samozrejme, pri telefonovaní z telefónnych búdok je zdarma).

 

Use it

Túto turistickú informačnú kanceláriu by ste mali pri návšteve Kodane určite využiť. Prečo? No jednoducho preto, že Vám pomôže ušetriť nejakú tú korunku. Čo teda ponúka?

·        Informácie o Kodani a zvyšku Dánska (nezabudnite na brožúrku Playtime)

·        rezervácia ubytovania zdarma

·        úschova batožiny v priebehu dňa zdarma

·        zdarma prístup k internetu

·        môžete si tu vymeniť knihu, ktorú ste už prečítali za inú (knihy sú v rôznych jazykoch)

·        môžete tu nechať na poslanie svoje listy alebo pohľadnice – nemusíte hľadať poštu

·        ak máte namierené ďalej a nepatríte zrovna k InterRailerom, potom môžete využiť plánovaný autostop (zaplniť niekomu auto) – za symbolickú cenu máte istotu, že sa dostanete tam, kde chcete.

·        ak plánujete ostať v Kodani dlhšie, vypýtajte si publikácie Working in DenmarkLearning Danish in Copenhagen.

Adresa: Raadhusstraede 13, DK-1466 Copenhagen K

Tel: (0045) 33 73 06 20

Fax: (0045) 33 73 06 49

E-mail: useit@ui.dk

Internet: www.useit.dk