Make your own free website on Tripod.com

Accueil

Toto slovo neznamená nič iné ako informácie => tradičné » i « by ste vo Francúzsku hľadali márne. V turistických informačných centrách sa bez problémov dohovoríte aj po anglicky, výnimočne po nemecky resp. španielsky. Horšie to už je na železničných staniciach, kde síce pobehuje mnoho pojazdných stolíkov s nápisom » Accueil « , po anglicky Vám však takmer nikto nič nepovie...

 

Baguette

Bagety tu kúpite takmer na každom kroku. Najlepšie sú v rôznych malých pekárničkách (boulangeries) resp. obchodíkoch s pečivom (bývajú otvorené aj v nedeľu), kde ich nájdete hneď niekoľko druhov a v rôznych veľkostiach. Vďaka ich vynikajúcej chuti a hlavne cene sa stanú asi hlavným jedlom pri Vašich cestách po Francúzsku.

 

Syr ( fromage )

Francúzi vraj majú 365 druhov syra - na každý deň v roku iný ! Camembert, Cantal, Brie... každý región má vlastnú špecialitu. Vo Francúzsku sa hovorí: „qu'un bon repas se termine par un bon fromage", teda že každé dobré jedlo musí končiť dobrým syrom. A k tomu samozrejme patrí aj dobré víno !

 

Haute-Couture

To, že Paríž je hlavným mestom módy, je všeobecne známe. Najväčšie prehliadky výmyslov módnych návrhárov sa konajú dvakrát do roka. Také zvučné francúzske mená ako Chanel, Dior, Yves Saint-Laurent, Lacroix či Givenchy pozná asi každý.

 

Sortie

Tak toto je ďalšie slovo, ktoré mi zozačiatku nič nehovorilo (keďže po francúzsky skoro nič neviem), ale neskôr podstatne zrýchlilo našu orientáciu v Parížskom metre a iných preplnených miestach. Aby som nezabudol: » SORTIE « neznamená nič iné ako východ. Z toho teda vyplýva ďalšie poučenie: Vo Francúzsku nehľadajte nápisy typu » exit «.

        

TGV

Francúzsky rýchlovlak bol, je a asi aj ostane niečim výnimočným. Škoda len, že treba zaplatiť pomerne veľký príplatok a k tomu je nutná aj rezervácia miesta...ale pri 250 km/h sa by sa asi postojačky najpríjemnejšie necestovalo...Inak rezervovať si miesto môžete aj tesne pred odchodom vlaku. Vo vlaku sa potom už cítite ako malý boh vo Francúzsku – jedlá Vám ponúkajú priamo na mieste, barový vozeň, špeciálne rodinné oddelenia...Le grand confort !

A čo tento vláčik dokáže ?

Paríž – Lyon ( 512 km )             2 hodiny

Paríž – Lille ( 258 km)               1 hodina

Paríž – Marseille (864 km)         4 hodiny

Paríž – Bordeaux (581 km)        3 hodiny

 

Víno ( vin )

Francúzsko má 8 veľkých vínnych oblastí – Champagne, Bourgogne, Alsace, Val de Loire, Bordeaux, Côtes du Rhône, Languedoc-Roussillon a Provence. Francúzi sú veľkými milovníkmi vína – jedlo bez pohárika vína by bolo nepredstaviteľné. Medzi mladými sa však už roky teší obľube aj pivo.