Make your own free website on Tripod.com

Alkohol

Jediným bežne predávaným alkoholom je ľahké a nealkoholické pivo. Všetky ostatné druhy alkoholu sú drahé a dostať ich len v špeciálnych štátnych obchodoch ALKO.

 

Apteekki

Takto sa nazývajú fínske lekárne...Čo sa týka zdravotníctva, to je vo Fínsku na veľmi vysokej úrovni – na naše pomery je však samozrejme drahé a naše zákonne zdravotné poistenie tieto náklady nekryje, preto je dobré uzavrieť poistenie liečebných nákladov v zahraničí (malý tip pre mladých – najvýhodnejšie je kúpiť si kartu EURO < 26+, v rámci ktorej je aj poistenie liečebných nákladov a úrazové poistenie v zahraničí – platí 1 rok avšak maximálne 30 dní bez prerušenia).

           

Bezpečnosť

Miera kriminality je vo Fínsku (a to aj v mestách) výrazne pod stredoeurópskym priemerom. Krádeže sa tu vyskytujú skutočne zriedkavo (aj to asi len medzi turistami navzájom).

 

Čas

Platí tu východoeurópsky čas – keď je v Bratislave alebo Prahe 12 hodín, v Helsinkách je už 13 hodín (ak by náhodou niekto nechápal – posun o 1 hodinu dopredu).

 

Komáre

Fínsko je krajina tisícich jazier. Príroda je nenarušená a čistá. To však láka aj komáre – ale len na pár týždňov v lete. V južných a stredných častiach Fínska sa objavujú len vo vlhkých a bezveterných oblastiach. Na severe sa však jednoznačne treba pred nimi chrániť rôznymi repelentmi (dostať ich ja v lekárňach a drogériách vo Fínsku).

 

Nočný život

Maximálne do 1 hod. ráno, v piatok a sobotu niekedy aj do 3 hod. Potom je už každé mesto hore nohami, nenájdete jediného Fína, ktorý by v sebe nemal nejaké tie pivá. Nepekné stopy náhlej nevoľnosti na chodníkoch, potácajúce sa bytosti, neprítomné pohľady...také sú noci vo svetle v žiari polnočného slnka.

 

Oblečenie

V lete síce môže byť vo Fínsku poriadne horúco, ale aj napriek tomu netreba zabudnúť pribaliť aj teplejšie a nepremokavé oblečenie. Fíni sa obliekajú skôr ležérne, len na obchodné rokovania, do elegantných reštaurácií alebo pri spoločenských udalostiach sa kladie dôraz na oblečenie...

 

Podnebie

Vďaka vnútrozemskému podnebiu s teplými letami a chladnými zimami dosahuje juhovýchodné Fínsko najvyššie priemerné teploty v Škandinávii. Západné pobrežie patrí dokonca k najslnečnejším oblastiam severnej Európy. Dôležitejšie však je, že vzduch je tu neuveriteľne čistý. V plytkých jazerách stúpne teplota vody v lete na viac ako 20 °C.

 

Priemerná poludňajšia teplota v Helsinkách

 

máj

13,7 °C

jún

18,9 °C

júl

20,5 °C