Make your own free website on Tripod.com

Linky

Zoznam podobne zameraných internetových stránok...

Stránky železníc s interaktívnymi cestovnými poriadkami...

 

---

PODOBNE ZAMERANÉ INTERNETOVÉ STRÁNKY

---

www.interrailers.net

Najlepšia a najobsiahlejšia internetová stránka o cestovaní s lístkom InterRail (aj ja som z nej čerpal množstvo informácií). K dispozícii je v dvoch jazykových verziách – nemecky a anglicky.

 

www.interrail.net

Jedna z prvých stránok propagujúcich InterRail. Neponúka až tak veľké množstvo informácií, ale tiež je veľmi obsiahla. Výhoda – je vo viacerých jazykoch (aj v češtine – ale len hlavné menu...).

 

www.walker.sk

Veľmi rozsiahla stránka o cestovaní – množstvo užitočných rád, odkazy na ďalšie cestovateľské a cestopisné stránky...

 

www.lonelyplanet.com

Množstvo informácií o takmer všetkých krajinách sveta – základné informácie, turistické atrakcie... v angličtine.

 

www.skrz.sk

Cestovateľský portál – zoznam odkazov (a vyhľadávanie) súvisiacich s cestovaním, rozšírený o zaujímavé cestopisné články, fotografie, cestovateľské rady...

 

www.bubo.sk

Cestovná kancelária ponúkajúca mnohé zájazdy pre mladých za pomerne výhodné ceny má na svojej stránke aj množstvo informácií o európskych i neeurópskych krajinách a niekoľko cestopisov zo zájazdov...

 

www.infotour.sk

Ďalší cestovateľský portál – ten správny začiatok pri vyhľadávaní informácií o cestovaní, prehľadne spracovaný...

---

OFICIÁLNE INTERNETOVÉ STRÁNKY ZÚČASTNENÝCH ŽELEZNÍC

 

ZÓNA A            ZÓNA B            ZÓNA C            ZÓNA D            ZÓNA E            ZÓNA F            ZÓNA G           ZÓNA H

---

ZÓNA A

www.rail.co.uk

Pomerne dobrá prezentácia britských železníc s možnosťou interaktívneho vyhľadávania spojov... Samozrejme len v anglickom jazyku.

 

www.nirailways.co.uk

Železnice Severného Írska – Hoci Severné Írsko nie je prakticky samostatný štát (je súčasťou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska) má vlastnú železničnú spoločnosť.

 

www.irishrail.ie

Írske železnice majú svoju stránku na dobrej informačnej aj grafickej úrovni.

---

ZÓNA B

 

www.vr.fi

Prezentácia fínskych železníc – ako sa patrí na krajinu, v ktorej má najviac ľudí prístup k internetu. Môžete si vybrať jeden z troch jazykov (anglicky, fínsky, švédsky).

 

  www.nsb.no

Jedna z najlepších internetových stránok (tí severania sú nejakí dobrí...). Veľmi dobre graficky spracovaná a s množstvom informácií. Stránka je po anglicky a po nórsky. Žiaľ, anglická verzia je informatívne podstatne skromnejšia. Nórske železnice asi najviac propagujú InterRail. Nájdete tu množstvo tipov na prípravu pred cestou i na samotnú cestu (škoda že len po nórsky).

 

  www.sj.se

 

Švédske štátne železnice pod touto adresou skrývajú pomerne obsiahlu prezentáciu, ktorá je však len po švédsky. Skromnejšia (na naše pomery aj tak veľmi dobrá) anglická verzia je na adrese http://message.sj.se/peng/index.html.

 

---

ZÓNA C


   www.bahn.de

Okrem množstva zaujímavých informácií (napr. o vlakoch a službách) tu môžete vyhľadať aj vlakové spojenia nie len v Nemecku, ale aj v celej Európe. Vyhľadané spoje si samozrejme môžete aj vytlačiť. Zaujímavosťou je aj možnosť rezervácie miest pomocou e-mailu. Tak či tak ide o pravdepodobne najlepšiu a najrozsiahlejšiu prezentáciu železníc v Európe. Najjednoduchšou cestou k vyhľadaniu vlakového spojenia v Nemecku a v Európe je stránka www.bahn.hafas.de, pomocou ktorej si môžete rozpis Vašej cesty vytlačiť na vlastnej tlačiarni so všetkými informáciami presne tak, ako by ste ich dostali v informačných centrách nemeckých dráh.

 

www.dsb.dk

Internetová stránka dánskych štátnych dráh s množstvom informácií a interaktívnym cestovným poriadkom. Má však jednu dosť podstatnú nevýhodu: JE PO DÁNSKY. Cestovný poriadok nájdete aj na www.rejseplanen.dk

 

www.sbb.ch

Informácie o švajčiarskych železniciach rozšírené o rôzne turistické ponuky sbb (RailAway...). Netreba zabudnúť, že Švajčiarsko má množstvo súkromných železníc...

 

www.oebb.at

Hlavnou časťou tejto stránky je interaktívny cestovný poriadok.

---

ZÓNA D

 

www.zsr.sk

Veru aj naše železnice majú svoju internetovú stránku a nie práve najhoršiu (žeby pokrok na Slovensku?). Keď chcete nájsť vhodné vnútrozemské vlakové spojenie, tak Vám určite pomôže, ale ak chcete nájsť aj ďalšie spojenia v iných štátoch, potom je lepšie overiť si aj ďalšie možnosti na internetovej stránke príslušnej železnice. K informáciám o lístku InterRail je síce trochu komplikovaný prístup, ale sú tam tiež (www.zsr.sk/utvary/dop/interrail.html). P.S. Stránka je dokonca aj v anglickom a nemeckom jazyku.

 

www.cdrail.cz

Graficky nie práve najlepšie zvládnutá prezentácia Českých dráh, ktorá však poskytuje pomerne veľké množstvo informácií. A nezabudli ani na InterRail. Je to jedna z najlepších možností pre našinca dozvedieť sa niečo o tomto spôsobe cestovania (hlavne ak neovláda cudzie jazyky).

 

www.mav.hu

Maďarské železnice tiež nezabudli na svoju prezentáciu na internete. Žiaľ po maďarsky viem len pár slov, takže túto stránku neviem zhodnotiť (nepôsobila zlým dojmom).

 

www.pkp.pl

Stránka poľských železníc patrí tiež k tým jednoduchším avšak informatívne obsiahlejším. Jej hlavnou nevýhodou je, že je len po poľsky (niečo sa však dá pochopiť).

 

  www.tel.hr/hz

Chorvátske železnice sice ponúkajú svoju stránku aj v anglickom a nemeckom jazyku, ale stránka sa už dlhšiu dobu prerába (asi ju nemá kto dokončiť).

---

ZÓNA E

 

www.ns.nl

Stránka holandských železníc poskytujúca okrem informácií o vlakových spojeniach aj turistické tipy (vrátane odkazov na turistické internetové stránky). Táto stránka zrejme nie je veľmi určená pre zahraničných turistov, pretože je len po holandsky. S trochou intuície sa však tomu dá porozumieť (najmä ak viete po nemecky a po anglicky).

 

www.sncb.be

Belgické železnice ponúkajú na svojej stránke asi najširšiu možnosť výberu jazykov. Okrem tradičných súčastí sú tu aj odkazy na iné železnice a špeciálne typy vlakov (Thalys, TGV, Eurostar...).

 

www.sncf.com

Francúzske železnice – vybrať si môžete medzi angličtinou a francúzštinou. Jedna z obsiahlejších prezentácií.

 

www.cfl.lu

Luxemburské železnice majú svoju stránku žiaľ len vo francúzskom jazyku a poskytujú skutočne len minimum informácií užitočných pre bežného turistu (lepšie povedané: Bez znalosti francúzštiny tam asi ťažko niečo nájdete).

---

ZÓNA F

 

    www.renfe.es

Španielske železnice

 

www.cp.pt

Portugalské železnice

 

www.oncf.org.ma

Francúzska platforma marockých dráh. Je síce po francúzsky, ale aj keď po francúzsky neviete, určite Vás naladia obrázky vlakov v africkom prostredí. P.S. Marocké dráhy menia pomerne často cestovný poriadok, takže by ste si mali vlaky preveriť aj tesne pred odchodom na cestu (alebo počas nej...).

---

ZÓNA G

 

www.fs-on-line.com

Talianske štátne dráhy

 

www.ose.gr

Grécke železnice

 

www.slo-zeleznice.si

Prezentácia železníc Slovinska. Táto stránka bude ponúkať informácie po slovinsky, anglicky, nemecky a po francúzsky. V súčasnej dobe však funguje len slovinská verzia (niečo sa však z toho dá pochopiť). Mimochodom, vedeli ste, že Slovinské železnice sa po slovinsky nazývajú presne takto: „Slovenske železnice“... a ako sa povie Slovinsko po slovinsky? No predsa Slovensko!

 

www.tcdd.gov.tr/Anasayfa.html

Ani turecké železnice nemajú práve najzrozumiteľnejšiu a najjednoduchšiu adresu.

---

ZÓNA H

 

www.bg400.bg/bdz

Bulharské štátne dráhy majú graficky náročnú stránku (lepšie povedané je dosť pomalá – hlavne jej úvod). Nevýhodou je, že asi len málokto z Vás vie po bulharsky (inak ak viete azbuku, tak to nie je až také zložité).

 

 

www.cfr.ro

Rumunské železnice – prvý dojem z tejto stránky je pomerne dobrý – ponúka okrem rumunskej aj anglickú a nemeckú jazykovú verziu. Rýchlo však zistíte, že sa tu mnoho nového nedozviete – stránka je už dlhšiu dobu prerábaná (alebo nedokončená?). Za pokus to však stojí...

 

www.yurail.co.yu

Juhoslovanské železnice (Srbsko + Čierna Hora)

 

www.railway.md

Macedónske železnice Vám asi tiež nič rozumného na svojej stránke neponúknu, pretože celá stránka je písaná v azbuke (alebo sa to volá cyrilika J ).

---

 

Poznáte ďalšie zaujímavé stránky súvisiace s cestovaním ?

Alebo ste také niečo dokonca vytvorili ?

Sem s tým...

Ivo.varga@nextra.sk