Make your own free website on Tripod.com

Alkohol

Okrem piva sa v bežných potravinách nedá kúpiť žiadny alkohol. Víno a destiláty možno kúpiť len v tzv. Vinmonopolet – štátnych obchodoch, ktoré sú len vo väčších mestách. Ceny sú podstatne vyššie ako v strednej Európe.

        

Bezpečnosť

Aj keď je v Nórsku pomerne malá miera kriminality, neodporúča sa nechávať hodnotné veci bez dohľadu – aj tu platí, že príležitosť robí zlodeja.

 

Bicyklovanie

Kto sa chce v Nórsku bicyklovať, mal by si so sebou priniesť aj dobrú kondíciu, pretože takmer vždy treba zdolať nejaké to stúpanie. Samozrejme, že sa nájdu aj oblasti, kde bicyklovanie nebude len spaľovaním nadbytočných (a aj ostatných) tukov...Treba ešte dodať, že niektoré tunely sú pre cyklistov neprejazdné, mnohé sú neosvetlené a cyklistických cestičiek je pomerne málo (aj keď viac ako na Slovensku).

 

Fajčenie

Fajčenie je vo vlakoch a ostatných verejných dopravných prostriedkoch zakázané. Rovnako to platí vo všetkých verejných budovách, na pracoviskách a vo všetkých verejne prístupných priestoroch. V hoteloch, reštauráciách, kaviarňach a baroch možno fajčiť len v špeciálne vyhradených priestoroch pre fajčiarov. Tabak (cigarety) môže kupovať len osoba staršia ako 18 rokov.

 

Hytters

Typické nórske chatky s varičom, chladničkou a max. 6 posteľami – ak cestujete minimálne štyria, potom sú perfektnou alternatívou k drahým mládežníckym ubytovniam.

 

Lieky

Lieky dostanete v Nórsku len v lekárňach a to väčšinou len na lekársky predpis nórskeho doktora. Ak užívate denne nejaké lieky, mali by ste si ich vziať so sebou už zo Slovenska. 

 

Nordkap

Nordkap je najsevernejší výbežok Európy – vyhliadkový bod. Nachádza sa tu aj turistická atrakcia – Nordkapphallen s multimediálnou šou, historickými výstavami, reštauráciami, obchodíkmi so suvenírami a poštou (vstupné 175 NOK, deti 50 NOK).

 

Oblečenie

Teplé a nepremokavé oblečenie je v Nórsku nutnosťou. Na severe sa zídu dokonca aj rukavice (aj v lete).

 

Polárna žiara

Ak plánujete ísť do Nórska v období od novembra do februára, môžete uvidieť polárnu žiaru (Aurora Borealis) – to však musíte mať šťastie, pretože tento ohromný úkaz vidno len za určitých meteorologických podmienok. Za normálnych okolností musíte za touto žiarou cestovať za polárny kruh, ktorý prechádza Nórskom južne od mestečka Bodř, pri celkom mimoriadnom počasí ju však možno zazrieť aj v južnom Nórsku.

 

Polnočné slnko

Slnko pomaly klesá k horizontu, mierne sa ho dotkne a opäť stúpa...tak prebieha západ a východ slnka na severe Nórska – poriadnu tmu tu veru v lete nenájdete.

 

Viditeľnosť polárnej žiare vo Fínsku

 

Od

Do

miesto

5. Jún -

9. Júl

 Polárny kruh

4. Jún -

8. Júl

 Bodř

25. Máj -

18. Júl

 Narvik

20. Máj -

22. Júl

 Tromsř

14. Máj -

30. Júl

 Nordkap

 

Pošta

Otváracie hodiny jednotlivých pôšt môžu byť na rôznych miestach rozličné, väčšinou sú však otvorené od 8 (830) do 16 (17) hod. V sobotu od 8 do 13 hod. Poštovné je pre listy aj pohľadnice zhodné (údaje z júna 1998):

v Nórsku                      3,80 NOK

do Škandinávie            4,50 NOK

do Európy                    5,50 NOK

mimo Európy               6,00 NOK

 

Zvyky a tradície

Pred vstupom do nórskeho domu si treba vyzuť topánky...V lokáloch a krčmách si pri malom počte miest nesadajte k čiastočne obsadeným stolom, ale pekne čakajte, kým Vás tam neusadí personál...