Make your own free website on Tripod.com

Čo na tejto stránke nájdete ?

 

Množstvo informácií o jednotlivých krajinách, fotografie, zaujímavosti, lacné ubytovanie a strava, odkazy na internetové stránky, ktoré Vám ponúknu ďalšie informácie o konkrétnych krajinách. Štáty sú rozdelené podľa zón, pretože aj InterRail sa kupuje na jednotlivé zóny, takže sa ľahšie zorientujete, ktoré zóny by ste si mali kúpiť (keby ste sa už rozhodli cestovať...).

 

Alebo inak – čo je nového... Okrem zoznamu zmien, ktoré som na tejto stránke v poslednej dobe urobil, sa tu dozviete aj aktuálnu cenu lístka InterRail (podľa počtu vybratých zón)...

 

Ako sú označované jednotlivé vlaky v Európe ? Aké vybavenie a služby sú vo vlakoch ? V ktorých vlakoch sa najlepšie spí ? Aké sú príplatky ? Je nutná rezervácia ? ...tu sa dozviete odpovede na všetky tieto a podobné otázky.

 

Zaujíma ma Váš názor...Čo by ste na tejto stránke zmenili, aké informácie Vám tu chýbajú, čo sa Vám páči alebo nepáči...Zverejnite svoj názor !

 

Čo zabaliť do batohu ? Koľko ma bude stáť takéto celomesačné cestovanie ? Je dobré vziať si so sebou aj stan ? Je lepšie cestovať samostatne, alebo máme cestovať viacerí ? Bývajú nejaké problémy na hraniciach ? ...odpovede na tieto otázky nájdete tu.

 

V tejto časti nájdete odkazy na podobne zamerané internetové stránky a samozrejme na oficiálne stránky železníc jednotlivých štátov, na ktorých si môžete už vopred vyhľadať vhodné spojenie...

 

Ak máte nejaké otázky priamo na mňa, alebo Vás len zaujíma, kto toto tu stvoril...

 

 

Čo je vlastne InterRail?

 

InterRail je cestovný lístok, ktorý Vám umožní cestovať po vybraných štátoch Európy, Turecku a Maroku vlakom za veľmi výhodnú cenu (je to pravdepodobne najlacnejšia možnosť prepravy – hneď po bicykli a stopovaní).

 

InterRail –26 je určený pre mladých ľudí do 26 rokov.

InterRail 26+ je určený pre všetkých ostatných (je však podstatne drahší, len deti do 12 rokov majú zľavu).

 

Všetky zúčastnené krajiny sú rozdelené do ôsmych geografických zón (viď. Menu – zóny).

 

Preukaz InterRail si môžete kúpiť pre 1, 2, 3 alebo všetky zóny. Preukaz na jednu zónu platí 22 dní, všetky ostatné sú platné 1 mesiac.

 

Počas tohto obdobia môžete neobmedzene cestovať vlakmi po vybraných štátoch (avšak v niektorých krajinách sa za niektoré rýchlejšie alebo luxusnejšie vlaky musí platiť príplatok – viď. Menu – vlaky). Okrem toho máte nárok na 50 % zľavu na cestu po hranice vybranej zóny, na cesty vlakom medzi vybranými zónami (tranzitné) – Napr. Ak by ste si vybrali zónu B (Fínsko, Nórsko, Švédsko) a zónu E (Francúzsko, Holandsko, Belgicko, Luxembursko), tak pri cestách cez zónu C (teda napr. cez Nemecko a Dánsko) zaplatíte len polovicu normálneho cestovného. Väčšinou je však aj táto polovica vyššia ako zakúpenie ďalšej zóny...takže sa oplatí kúpiť si InterRail aj na tie štáty, ktorými chcete len prechádzať (výnimkou ostávajú asi len bývalé komunistické štáty južnej a východnej Európy).

 

Okrem toho máte často aj zdarma vstup do niektorých múzeí, zdarma niektoré kompy a na mnohé ďalšie lode, autobusy, lanovky a súkromné vlaky dostanete zľavu...

 

Pre cesty s preukazom InterRail stačí pred nástupom jazdy vyplniť v traťovom kupóne, ktorý je k preukazu priložený, údaje o zamýšľanej jazde (dátum, čas, číslo vlaku, miesto odchodu, miesto príchodu). Tieto údaje sa vyplňujú aj pre cesty, pre ktoré držiteľ zakupuje zľavnené lístky. Po zaplnení všetkých vydaných traťových kupónov dostanete zdarma nové na takmer každej stanici (najmä tie väčšie stanice).

Konkrétnejšie informácie nájdete aj na stránke ŽSR: www.zsr.sk/utvary/dop/interrail.html

 

...Namiesto P.S.

 

Asi by bolo dobré vysvetliť, prečo som sa rozhodol dať na túto stránku aj tento banner. Niekto si možno pomyslí, že to s cestovaním nemá nič spoločné, ja si však myslím opak. Rasizmus a prehnaný nacionalizmus považujem za najväčších nepriateľov cestovania... pretože nieje nič nepríjemnejšie, ako keď musíte čeliť urážkam alebo dokonca útoku tlupy obmedzencov, ktorí si myslia, že len oni sú najmúdrejší a najšikovnejší, hoci pravda bude asi celkom na opačnej strane... Na druhej strane je to práve cestovanie a teda aj spoznávanie cudzích krajín, kultúr a ľudí, čo môže vo veľkej miere obmedziť rasovú neznášanlivosť. Usúďte sami – možno nenávidieť národ alebo rasu, ktorých kultúru poznáte a máte medzi nimi mnoho priateľov – skutočne dobrých ľudí ? Je preto veľká škoda, že práve na Slovensku sú rasistické názory tolerované a často aj podporované... je to však len obraz našej malosti a hlúposti. Jednoducho buďme k sebe milší nech už sme akejkoľvek národnosti, farby pleti, alebo čo ja viem čo ešte – určite sa budeme mať lepšie všetci... Niektorí hrdí národniari sa búchali do pŕs, že Slováci sú pracovití, otvorení a dobrosrdeční... Platí to ešte stále ?

 

Toto bol môj osobný názor. Ak chcete vedieť o rasizme na Slovensku viac, kliknite na ten banner hore...

 

Ivo

  

SURF