Základné informácie:

 

Rozloha:                      237 500 km2

Počet obyvateľov:        22 835 000       

Hlavné mesto:              Bukurešť

Úradný jazyk:               rumunčina

Mena:                          leu (L)

 

Iné väčšie mestá:         Constanta, Iasi, Timisoara, Cluj-Napoca, Galati, Brasov, Craiova

 

FOTOGRAFIE...

 

RUMUNSKO OD A PO Z....

 

CESTA...

Najvýhodnejšia - a asi aj jediná logická možnosť cesty je zo Slovenska cez Maďarsko... Ak sa chcete dostať do Rumunska bez lístka InterRail – a teda ísť autobusom, vlakom a stopom, potom je dobré prechádzať hranice peši alebo si jednoducho kupovať lístky po hranice a od hraníc ďalej – bez toho, aby ste museli vystúpiť z vlaku (nemusíte platiť medzinárodné tarify za prepravu). Čo sa týka vlaku, existuje napr. medzinárodný vlak cez Štúrovo...ďalšou možnosťou je ísť najprv do Viedne alebo Budapešti, odkiaľ je pravidelné spojenie do Bukurešti (InterCity, EuroCity).

Aké sú vlaky v Rumunsku ?

Dá  sa povedať, že sú porovnateľné s našimi...sú pomerne čisté a viac menej presné, ale často poriadne preplnené a hlavne pomalé (to je spôsobené najmä členitosťou terénu a kvalitou trate...). V podstate existujú v Rumunsku štyri druhy vlakov:

Osobné vlaky (tren personul) – čierne označenie

Zrýchlené vlaky (tren accelerat) – červené označenie

Rýchliky (tren rapid) – zelené označenie

InterCity – modré označenie

 

JAZYK...

Rumunčina je jazyk dosť podobný latinčine (to nie je môj názor, ale bolo mi tak povedanô). Spoliehať sa na angličtinu alebo nemčinu sa veľmi neoplatí, väčšie šance máte s francúzštinou alebo taliančinou...(ono tá rumunčina má niečo spoločné aj s francúzštinou – napr. stanica sa povie po rumunsky gara).

 

UBYTOVANIE...

Hotely sú pomerne drahé; mládežníckych ubytovní je málo (ak vôbec nejaké sú); kempov tiež málo; stanovanie voľne v prírode je zakázané, ale nikto to nekontroluje, takže viac-menej bezproblémové....treba si však so sebou vláčiť stan ;-) V nočných vlakoch sa spať dá – treba si nájsť tie najpomalšie (to často nebýva žiadny problém), ale z bezpečnostných dôvodov to nieje práve najlepšie riešenie (o život sa báť nemusíte, okradnúť Vás však môžu – ale s tým by ste pri podobnom cestovaní museli rátať aj u nás...).

 

STRAVA...

Ceny v Rumunsku sú približne na našej úrovni (niečo je lacnejšie a niečo zase drahšie...). Cez leto asi najviac poteší cena melónov, ktorá sa pohybuje od 1,30 Sk po 7 Sk za kilo...(no koho by to už nepotešilo). Ďalšou extrémne lacnou záležitosťou sú rumunské čapované malinovky (rumunské kofoly), ktorých je množstvo druhov, niekedy však ich účinok nebýva zrovna blahodárny... inak chlieb stojí 12 – 25 Sk, 250 g kakaového masla 30 Sk, mlieko 15 Sk, ovčí syr 50 – 80 Sk/kg.

Jednoducho povedané, hladom určite nepomriete, rumunské ako aj dovážané potraviny dostanete takmer všade – aj v malých dedinkách a to často aj v nedeľu...

 

TURISTICKÉ INFORMÁCIE...

 

LINKY...

Cestopis o Rumunsku