Make your own free website on Tripod.com

Alkohol

Jediným bežne predávaným alkoholom je ľahké a nealkoholické pivo. Všetky ostatné druhy alkoholu sú drahé a dostať ich len v špeciálnych štátnych obchodoch ALKO.

 

Váza od Alvara AaltaAlvar Aalto

Známy fínsky architekt a dizajnér, na ktorého sú Fíni veľmi hrdí (a majú prečo). Svoje stopy zanechal na území celého Fínska (a nielen tam). Váza, ktorú tiež navrhol, patrí k hlavným fínskym suvenírom (má zaujímavý vlnitý tvar...);

 

Apteekki

Takto sa nazývajú fínske lekárne...Čo sa týka zdravotníctva, to je vo Fínsku na veľmi vysokej úrovni – na naše pomery je však samozrejme drahé a naše zákonne zdravotné poistenie tieto náklady nekryje, preto je dobré uzavrieť poistenie liečebných nákladov v zahraničí (malý tip pre mladých – najvýhodnejšie je kúpiť si kartu EURO < 26+, v rámci ktorej je aj poistenie liečebných nákladov a úrazové poistenie v zahraničí – platí 1 rok avšak maximálne 30 dní bez prerušenia).

           

Bezpečnosť

Miera kriminality je vo Fínsku (a to aj v mestách) výrazne pod stredoeurópskym priemerom. Krádeže sa tu vyskytujú skutočne zriedkavo (aj to asi len medzi turistami navzájom).

 

Čas

Platí tu východoeurópsky čas – keď je v Bratislave alebo Prahe 12 hodín, v Helsinkách je už 13 hodín (ak by náhodou niekto nechápal – posun o 1 hodinu dopredu).

 

kalakukkoKalakukko

Pri spoznávaní krás fínskej prírody by ste nemali zabudnúť ani na fínsku kuchyňu. Tradičným jedlom jazernej oblasti je kalakukko – peceň tmavého ražného chlebu plnený rybami alebo mastným bravčovým mäsom. Zvyčajne je podávaný ako predjedlo horúci spolu s maslom.

 

Komáre

Fínsko je krajina tisícich jazier. Príroda je nenarušená a čistá. To však láka aj komáre – ale len na pár týždňov v lete. V južných a stredných častiach Fínska sa objavujú len vo vlhkých a bezveterných oblastiach. Na severe sa však jednoznačne treba pred nimi chrániť rôznymi repelentmi (dostať ich aj v lekárňach a drogériách vo Fínsku).

 

Nočný život

Maximálne do 1 hod. ráno, v piatok a sobotu niekedy aj do 3 hod. Potom je už každé mesto hore nohami, nenájdete jediného Fína, ktorý by v sebe nemal nejaké tie pivá. Nepekné stopy náhlej nevoľnosti na chodníkoch, potácajúce sa bytosti, neprítomné pohľady...také sú noci vo svetle v žiari polnočného slnka.

 

NokiaNokia

Tak o tejto firme je asi zbytočné niečo písať... Určite je najznámejšou fínskou (aj keď je ešte dosť ľudí, ktorí ju považujú za japonskú) značkou vo svete – a jednoznačne je aj jednotkou medzi výrobcami mobilných telefónov. Mimochodom, vo Fínsku nájdete aj rovnomenné mesto.

www.nokia.com

 

Oblečenie

V lete síce môže byť vo Fínsku poriadne horúco, ale aj napriek tomu netreba zabudnúť pribaliť aj teplejšie a nepremokavé oblečenie. Fíni sa obliekajú skôr ležérne, len na obchodné rokovania, do elegantných reštaurácií alebo pri spoločenských udalostiach sa kladie dôraz na oblečenie...

 

Podnebie

Vďaka vnútrozemskému podnebiu s teplými letami a chladnými zimami dosahuje juhovýchodné Fínsko najvyššie priemerné teploty v Škandinávii. Západné pobrežie patrí dokonca k najslnečnejším oblastiam severnej Európy. Dôležitejšie však je, že vzduch je tu neuveriteľne čistý. V plytkých jazerách stúpne teplota vody v lete na viac ako 20 °C.

 

Priemerná poludňajšia teplota v Helsinkách

 

máj

13,7 °C

jún

18,9 °C

júl

20,5 °C

august

19,1 °C

september

13,9 °C

 

Polárna žiara

V lete na severe Fínska slnko vôbec nezapadá za horizont. V mestečku Utsjoki trvá tento najdlhší letný deň viac ako 2 mesiace. Aj v južnejších oblastiach Fínska nie je v noci celkom tma – stmievanie plynulo prechádza do svitania.

 

Viditeľnosť polárnej žiare vo Fínsku

 

od

Do

miesto

17. Máj -

28. Júl

 Utsjoki

23. Máj -

22. Júl

 Ivalo

30. Máj -

15. Júl

 Sodankylä

6. Jún -

7. Júl

 Rovaniemi

13. Jún -

1. Júl

 Kuusamo

19. Jún -

25. Jún

 Kemi

 

Lacné jedlá (na ich pomery) ponúkajú samoobslužné reštaurácie nazývané baari alebo kahvila. Inak je vo Fínsku (a aj v ostatných severských krajinách) jesť obed (teplé jedlo) až navečer. Na poludnie sa jedáva len studená strava, ale samozrejme, že teplú stravu môžete dostať počas celého dňa.

 

Ročné obdobia

Zvláštnosťou je, že v najsevernejšej oblasti Fínska – v Laponsku majú až 5 ročných období – jar, leto, jeseň, zima a tzv. Kaamos-zima, teda tá časť zimy, keď slnko vôbec nevychádza nad horizont – celkom na severe Laponska trvá toto „ročné obdobie“ od decembra do januára.

 

Santa Claus– Dedo Mráz

Teplejšiu časť roka strávi samozrejme v Laponsku. Pred Vianocami zapriahne svojich sobov a hor sa so saňami naplnenými tonami mobilných telefónov (samozrejme domácej značky NOKIA), kožuchmi a ďalšími drobnosťami do západoeurópskych (a už aj východoeurópskych) domácností...Máte ešte nejaké želania ? Napíšte ich priamo do Fínska:

www.santaclausoffice.fi

 

Sauna

Pre Fínov je akýmsi elixírom života...na troch obyvateľov pripadá jedna sauna – nájdete ju takmer vo všetkých hoteloch, campingoch a dokonca aj v mládežníckych ubytovniach. Potom nasleduje kúpeľ v studenej vode – často v jazere...všetko však treba s mierou – Fínsko patrí medzi krajiny s najväčším počtom infarktov na obyvateľa.

 

Soby

V Laponsku natrafíte na tieto „chlpaté jelene“ takmer na každom kroku – najmä ak idete autom. Aj keď sú vlastne akýmsi domácim zvieraťom Laponcov, pasú sa voľne v prírode. Každý sob má v uchu značku svojho majiteľa. V Laponsku je asi 220 000 sobov (a 200 000 obyvateľov).

 

Šport

Medzi najpopulárnejšie športy vo Fínsku patrí už tradične ľadový hokej (2. miesto na MS v Nemecku) a lyžovanie (najmä skoky a beh na lyžiach). Zabudnúť však nemožno ani na motoristický šport.

 

Telefón

Ak chcete telefonovať z Fínska do zahraničia, musíte najprv vytočiť číslo 990 (Tele), 999 (Finner International) alebo 994 (Telivo), potom medzinárodnú predvoľbu (Slovensko 421, Česká republika 420), ďalej miestnu predvoľbu (Bratislava 7, Nitra 87) a nakoniec volané číslo. Medzinárodná predvoľba pri telefonovaní do Fínska je 00358.

Informácie o telefónnych číslach vo Fínsku: 118 alebo 10013 (platia len vo Fínsku)

 

Tikanie

Vo Fínsku je vzájomné tikanie si viac rozšírené ako v strednej Európe. Používa sa ako priateľská a nekomplikovaná forma oslovenia. Nemali by ste byť preto udivení či dokonca urazení, ak Vám Fíni budú tikať...

 

Životné prostredie

Vo Fínsku je príroda podstatne čistejšia ako v stredoeurópskych krajinách. Vďaka tomu je podstatne ťažšie nájsť vo fínskych potravinách ťažké kovy či iné následky znečistenia životného prostredia. Aj hnojivá a ochranné prostriedky (chémia) sa používajú len vo veľmi malej miere, čo ovplyvňuje ekologickú kvalitu a aj chuť poľnohospodárskych produktov. Kvalita vody vo fínskych jazerách je na 80 % označená za dobrú alebo vynikajúcu. Kritériá a opatrenia na čistotu vzduchu sú vo Fínsku oveľa prísnejšie ako v strednej Európe.