Make your own free website on Tripod.com

Ak ste ešte v zahraničí príliš vlakom necestovali a vlaky poznáte len tie naše, potom asi nepovažujete cestu vlakom za veľmi pohodlnú. Avšak vlaky v severnej a západnej Európe sú oveľa pohodlnejšie, čistejšie a tichšie. Za tie najluxusnejšie a najrýchlejšie však treba platiť príplatky.

 

 

DEUTSCHE BAHN - NEMECKO

 

InterCityExpress (ICE)

ICE sú najrýchlejšími vlakmi nemeckých dráh. Dosahujú rýchlosť okolo 280 km/h. Na každom mieste môžete pomocou slúchadiel počúvať jednu z troch rozhlasových staníc alebo palubné audioprogramy (klasika, rock/pop, rozprávky/detské piesne). V niektorých vozňoch prvej a druhej triedy sú v operadlách zabudované videomonitory. Samozrejmosťou je bistro resp. reštaurácia. Okrem klasických ICE, premávajú aj tzv. ICE-Sprinter (nová generácia ICE), ktorý už skutočne nemá ďaleko od lietadla (podstatne menší počet zastávok). Na niektorých tratiach, ktoré neboli upravované pre vysoké rýchlosti premávajú aj ICE T vlaky (obrázok hore), ktoré sa v zákrutách naklápajú (ako motorky) a vďaka takémuto fígľu môžu prechádzať zákrutami podstatne rýchlejšie...

Príplatok: od 15 DM (v závislosti od vzdialenosti)

 

Metropolitan (MET)

Preváža hlavne náročných obchodných cestujúcich, ktorým sa už nechce čakať na letiskách. Premáva z Kolína cez Düsseldorf do Hamburgu. InterRail a ani podobné sieťové lístky (EuroDomino) však na tento vlak vôbec neplatia (a teda neexistuje ani žiadna zľava). Výsledkom potom sú poloprázdne vozne. www.met.de

 

InterCity/EuroCity (IC/EC)

Vlaky s rovnakým medzinárodne dohodnutým kvalitatívnym štandardom spájajú všetky väčšie mestá v Nemecku (IC) a väčšie mestá v zahraničí (EC). Na výber máte medzi veľkopriestorovými a oddielovými klimatizovanými vozňami. Nechýba reštauračný vozeň, telefón na kartu (kartu možno kúpiť u sprievodcu za 12 DM). Na niektorých miestach je elektrická zásuvka.

Príplatok: 7 DM (dá sa kúpiť aj u sprievodcu, ktorý má v podstate nárok pýtať od Vás ešte 2 DM príplatok za nákup vo vlaku – toho sa však takmer všetci zrieknu)

 

InterRegio (IR)

Priame spojenie medzi väčšími a stredne veľkými mestami Nemecka ale aj napr. do Dánska, Luxemburska, Česka a Holandska. Má neklimatizované veľkopriestorové a oddielové vagóny, bistro, uzamykateľné skrinky, kartový telefón. Bicykel môžete zobrať tiež. Na WC je aj elektrická zásuvka.

Bez príplatku.

Rezervácia je možná (5 DM).

 

D-Zug (D)

Klasický rýchlik, avšak s pohodlnejšími sedadlami ako u nás (platí pri vozňoch DB). Tento typ vlaku odporúčam najviac na nočné cestovanie, pretože sa v ňom dá pohodlne vyspať a netreba platiť žiadne príplatky. V kabínkach je 6 miest na sedenie. Sedadlá sa však dajú spojiť dokopy a vzniknú 3 miesta na ležanie.

Bez príplatku.

Rezervácia je možná (5 DM).

 

StadtExpress (SE)

Spája menšie mestá na krátkych tratiach – presne ako RegionalExpress (viď. nižšie), len s mierne obmedzeným počtom vŕb, pri ktorých zastavuje...

Bez príplatku.

 

RegionalExpress (RE)

Celodenné „rýchle“ spojenie na kratšie vzdialenosti (medzi regionálnymi centrami), pričom nestojí na všetkých staniciach. Asi by bolo dobré dodať, že nie je až taký expres, ako by si človek mohol podľa názvu myslieť (u nás sú podobné vlaky označované ako zrýchlené).

Bez príplatku.

 

RegionalBahn (RB)

Tieto vlaky premávajú na podobných tratiach ako RegionalExpress, ale zastavuje na každej železničnej stanici – lepšie povedané pri každej vŕbe (podobne ako naše osobné vlaky).

Bez príplatku.

 

S-Bahn (S)

Veľmi často jazdiace vlaky spájajúce veľké centrá s prímestskými časťami príp. s menšími mestami v malej vzdialenosti (podobné ako metro). Sú výhodnou možnosťou cestovania po meste, pretože nepotrebujete osobitný lístok – stačí InterRail.

Bez príplatku.

 

 

Nočné vlaky:

 

NachtZug (NZ)

Hlavnou časťou sú modernizované klimatizované a mimoriadne tiché ležadlové a spacie vozne. Kto uprednostňuje lacnejšiu formu nočného cestovania, môže využiť modernizované sedadlové vozne.

Príplatky: za sedadlové vozne nie je žiadny príplatok, ale je povinná rezervácia (5 DM)

 

InterCityNight (ICN)

Ponúkajú od mája 1994 pohodlie za jednotnú cenu: 154 DM za skutočne pohodlné nastaviteľné kreslá, 219 DM za posteľ v dvojposteľovom oddelení – v tom sú zahrnuté už aj raňajky. Mimochodom, pohodlie si môžete spraviť už 2 hodiny pred odchodom a dokonca aj vystúpiť stačí až 2 hodiny po príchode do cieľovej stanice. A teraz to najlepšie:

S InterRailom platíte za cestu v kreslách (Liegesessel) len 15 DM príplatok.

 

CityNightLine (CNL)

Moderné nočné vlaky s mimoriadnym vybavením premávajúce v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku. Vybrať si môžete medzi spacími, ležadlovými a vozňami s nastaviteľnými sedadlami. www.citynightline.ch

Špeciálne príplatky. Na tratiach Dortmund-Wien, Hamburg-Zürich a Berlín-Zürich zaplatíte za prenocovanie v špeciálnych nastaviteľných sedadlách 19 DEM.

 

 

Medzinárodné vysokorýchlostné vlaky

 

Thalys (THA)

Vysokorýchlostný vlak spájajúci Kolín s Bruselom (za 2,5 hodiny), Parížom (za 4 hodiny) a Amsterdamom. Má odkladacie skrinky, telefónne búdky, detský kútik so stolíkom na prebaľovanie a umývadlom, bar. www.thalys.com 

-         držitelia preukazu InterRail, ktorí nemajú zakúpenú zónu C alebo E platia plnú cenu

-         držitelia preukazu InterRail, ktorí majú zakúpenú zónu E (Francúzsko, Belgicko, Holandsko, Luxembursko), platia príplatok:

o       Paríž – Aachen 10,41 EUR

o       Brusel – Aachen 8,18 EUR

o       Liége – Aachen 3,71 EUR

-         držitelia preukazu InterRail, ktorí majú zakúpené zóny C a E, platia príplatok „Confort 2“ :

o       Paríž – Kolín (Düsseldorf) 10,41 EUR

o       Brusel – Kolín (Düsseldorf) 10,16 EUR

o       Liége – Kolín (Düsseldorf) 8,18 EUR

 

Cisalpino (CIS)

Špeciálny vysokorýchlostný vlak s naklápacou technikou (made in italy) premávajúci denne medzi Štuttgartom, Zürichom, Tessínom a Milánom. http://www.sbb.ch/pv/icestuttgart_d.htm

Ak cestujete až do Talianska, musíte zaplatiť príplatok 15-27 DEM.

 

 

DSB - DÁNSKO

 

InterCityLyn (Lyn)

Najrýchlejšia možnosť cestovania dánskymi železnicami. Vlak je určený predovšetkým pre obchodných cestujúcich a teda premáva len cez pracovné dni. Označenie miest: Business a Business Plus. Oba typy miest sú určené pre tých, ktorí si radi doprajú viac pohodlia. K dispozícii máte noviny s občerstvením priamo na mieste. Pri Business Plus dostávate uvítací nápoj, neskôr menu s nápojmi…

Nutná rezervácia.

 

InterCity (IC)

Vlaky InterCity sú základnou zložkou železničného systému v Dánsku. Premávajú medzi väčšími mestami v hodinových odstupoch. Vybavenie a servis v týchto vlakoch je na veľmi vysokej úrovni. Sedadlá sú širšie s tenkými poduškami pod hlavy. Na každom mieste si môžete zapojiť slúchadlá, k dispozícii je aj elektrická zásuvka (220 V), čítacie lampy. V každom vlaku je aj telefón a telefax, automaty na teplé a chladené nápoje.

Väčšinou bez príplatku (aspoň od nás ho nikdy nikto nepýtal).

Oficiálne sa uvádza príplatok pre IC: 1,94 EUR, pre EC: 3,58 EUR

Niekedy je vhodná rezervácia (najmä pre nefajčiarske miesta).

 

Regionaltog (Re)

Tieto vlaky premávajú na lokálnych tratiach v Dánsku. Za normálnych okolností stoja na všetkých staniciach. Rezervácia miest nie je možná. Na železničných staniciach si môžete vypýtať zdarma cestovný poriadok ktoréhokoľvek regionálneho vlaku.

 

S-Bahn

S-Bahn je lokálny vlakový systém v Kodani a okolí. Premáva často – počas dňa v 5 až 10 minútových odstupoch.

 

 

SBB CFF FFS - ŠVAJČIARSKO

 

Na rozdiel od väčšiny európskych štátov je vo Švajčiarsku pomerne veľký počet súkromných železníc. Mnohé z nich poskytujú na InterRail zľavu. Po Švajčiarsku premáva aj mnoho nemeckých, francúzskych a talianskych vlakov. Informácie na nástupištiach a vo vlakoch sú takmer vždy hlásené vo viacerých svetových jazykoch (nemecky, francúzsky, anglicky). Všetky väčšie švajčiarske mestá spájajú vlaky typu InterCity, ktoré sú však na mierne nižšej úrovni ako napr. v Nemecku (ale o veľa lepšie ako u nás). Novšie typy švajčiarskych InterCity vlakov sú najmä poschodové, z ktorých je veľmi dobrý výhľad. Samozrejmosťou je ponuka teplých a chladených nápojov (ceny sú na rovnakej úrovni ako v bežných potravinách, ale drahšie ako v supermarketoch).

Všetky vlaky sú bez príplatkov.

Na niektorých súkromných železniciach (najmä vysokohorských) je InterRail neplatný!

 

SJ – ŠVÉDSKO

 

X 2000

X 2000 je švédsky vysokorýchlostný vlak jazdiaci rýchlosťou až do 200 km/h. Tento vlak sa v zákrutách naklápa, čo mu umožňuje prejazd zákrut až o 40 % rýchlejšie ako bežné vlaky aj na tratiach, ktoré neboli špeciálne upravené na vysoké rýchlosti. X 2000 neustále skracuje jazdné časy. Cesta zo Štokholmu do Göteborgu trvá len necelé 3 hodiny a zo Štokholmu do Malmö približne 4 hodiny. Súpravy X 2000 majú vozne 1. aj 2. triedy. Obe triedy sú veľmi komfortné – špeciálne tvarované sedadlá s konektorom na slúchadlá na počúvanie rádia. Niektoré sedadlá majú dokonca špeciálne porty na pripojenie notebooku. Samozrejmosťou je bistro a telefón. Určitou zaujímavosťou je obchod s darčekmi a suvenírami.

Príplatok 10,42 EUR

Nutná rezervácia

 

Na niektorých tratiach premávajú súkromné železnice, ktoré majú osobitné ceny:

TAGKOMPANIET – nočné vlaky z Göteborgu resp. Štokholmu na sever Švédska (platí sa tzv. PASS príplatok)

SYDVASTEN – denné vlaky Malmö – Göteborg (PASS príplatok)

 

InterCity