Základné informácie

Tipy & linky

Malý slovník

Francúzsko od A po Z

Fotografie

 

Francúzsko je krajina veľká, rozmanitá a hlavne krásna – krajina, ktorá má svoj vlastný štýl. Pre väčšinu turistov zo Slovenska znamená Francúzsko len Paríž, hoci ten ani až tak francúzsky nieje. Paríž je jedna veľká kozmopolitná metropola s príznakom francúzskeho šarmu. Preto sa nečudujte, že tu stretnete aj mnoho černochov, arabov alebo Japoncov resp. Kórejčanov. Francúzsko sú však aj Alpy, Pyreneje, množstvo nádherných zámkov a samozrejme Azúrové pobrežie.

Najlepšou medzistanicou pri ceste do Francúzska je Švajčiarsko, odkiaľ premávajú nočné vlaky do Paríža, aj na Azúrové pobrežie. Z Paríža sa potom nočným vlakom dostanete napríklad do Bordeaux...a odtiaľ do Marseille... Francúzske železnice sú ako stvorené pre InterRailerov – pohodlné nočné vlaky, dlhé vzdialenosti a hlavne neuveriteľne komfortné francúzske sedadlá (polohovateľné a bez príplatku). Cestu rýchlovlakom TGV si asi väčšina z Vás po pohľade na príplatky odpustí.

  

Paríž je mestom superlatívov – kultúrnou, hospodárskou a politickou metropolou Francúzska. Spoznávať Paríž je jednoducho zážitok pre každého. Keďže je toho v Paríži veľmi veľa, vymenujem tu len niektoré turistické atrakcie, ktoré by ste nemali vynechať:

Eiffelova veža (Tour Eiffel) je asi najznámejším vysielačom na svete. Táto 321 metrov vysoká oceľová veža bola postavená na základe návrhu Gustaveho Eiffela pri príležitosti svetovej výstavy v roku 1889. So stavbou sa začalo už v roku 1887 a veru nestretla sa s najväčším pochopením. Na tretie “poschodie“ veže vedie 1652 schodov, ale samozrejme aj výťahy. Pod vežou sa stále vlní rad zvedavých turistov a ďalšia kopa sa ich motá naokolo. Metro: stanica Bir-Hakeim; RER: stanica Champs-de-Mars, Tour Eiffel

Výťazný oblúk (Arc de Triomphe) dal postaviť Napoleon v roku 1806 podľa rímskych vzorov – na počesť svojich úspechov. Tento 50 m vysoký a 45 m široký symbol bol však dokončený až v roku 1836. Na vnútorných stenách oblúka nájdete mená 660 generálov a 128 šľachticov. Od oblúka vychádza lúčovito 9 veľkých ulíc, z nich najznámejšia je Avenue des Champs Elysées s množstvom kaviarní a butikov (a na tejto ulici nájdete neďaleko výťazného oblúka aj turistickú informačnú kanceláriu). Metro: stanica Charles de Gaulle-Etoile

LouvreLouvre nieje len jednou z najveľkolepejších galérií, ale aj najväčším kráľovským palácom sveta. Prvá pevnosť na tomto mieste stála už v roku 1200. Postupne bol palác rozširovaný o ďalšie časti. Poslednou zmenou tohto komplexu sa stala moderná sklenená pyramída, ktorá bola vybudovaná v roku 1988 a dnes slúži ako hlavný vchod. Ak zrovna máte množstvo času nazvyš, tak si túto galériu určite pozrite, avšak nepokúšajte sa vidieť všetko! To by ste museli prejsť približne 32 km! Tak či tak si však nezabudnite zobrať pri vchode (v sklenenej pyramíde) plánik, pretože inak sa budete orientovať pomerne ťažko (najznámejšie maľby nájdete podľa toho, že je pri nich celý húf turistov). Najobdivovanejšou maľbou tejto galérie je nepochybne Mona Líza (La Joconde), ktorú namaľoval Leonardo da Vinci (a ktorú aj u nás pozná takmer každý – napr. z reklamného sloganu „Mona Líza sa usmieva na Vás!“, ktorým bola propagovaná jedna z prvých československých lotérií – v ktorej ste mohli ako hlavnú výhru získať neuveriteľnú luxusnú limuzínu Lada 1500). Metro: Louvre-Rivoli, Palais-Royal)

Katedrála Notre-Dame, ktorú nájdete priamo v centre na ostrovčeku na Seine (Ile de la Cite), bola postavená počas rokov 1163 až 1330. Táto katedrála je 130 m dlhá a jej veže sú vysoké 69 metrov. Ďalšia vežička (90 m) bola postavená až v 19. storočí. Neváhajte, a pozrite si katedrálu aj z vnútra – určite nebudete sklamaní (vitráže sú skutočne grandiózne).

Sainte-Chapelle sa nachádza neďaleko katedrály Notre-Dame. Bola postavená v rokoch 1246-48 na uloženie korunovačných klenotov a ďalších relikvií. Niektoré z nich boli zničené počas revolúcie, ostatné sú v katedrále Notre-Dame. V minulosti sa práve tu odohrávali kráľovské svadby. Budova je dnes skôr múzeom ako kostolom. Aj tu sú pozoruhodné najmä maľované sklá – spolu takmer 1500 m2 maľovaného skla v 15 masívnych oknách, ktoré znázorňujú 1100 rôznych scén (z nich 750 je ešte originálnych).

Basilique du Sacré-CoeurMontmartre je 129 m vysoký pahorok, ktorý je známy ako miesto umelcov – množstvo maliarov sa tu aj v súčasnosti uchádza o priazeň turistov. Dominantou Montmartru je bazilika Sacré-Coeur – krásna kupolovitá “biela“ stavba, ktorá bola postavená po Nemecko-Francúzskej vojne (dokončená bola v roku 1910) a stala sa jedným zo symbolov Paríža (a je z nej výborný výhľad na mesto). V tejto štvrti nájdete aj známu ulicu Moulin Rouge, ktorá je od roku 1890 symbolom parížskeho nočného života. Ak sa však vydáte od baziliky Sacré-Coeur na opačnú stranu, dostanete sa cez park (Parc de la Villette) ku gigantickému supermodernému mestu (ale správnejšie by bolo povedané múzeu) vedy a priemyslu – Cité des Sciences et de l’Industrie, v ktorom bez problémov vydržíte aj celý deň. Symbolom tohto múzea sa stala kupola zo 6500 oceľových trojuholníkov, v ktorej sa nachádza obrovské panoramatické kino. Mimochodom, v minulosti boli v týchto miestach farmy s dobytkom (ale časy sa menia...).

Grande Arche de La DéfenseLa Défense je najmodernejšou časťou Paríža. S výstavbou sa začalo v roku 1960. Dnes tu má svoje sídlo takmer každá významnejšia organizácia (najmä banky). Najznámejšou a asi aj najpozoruhodnejšou stavbou tejto štvrte je Grande Arche de La Défense, ktorá bola navrhnutá dánskym architektom Johanom Ottom von Spreckelsenom, dokončená bola v roku 1989 pri príležitosti dvestého výročia revolúcie. Budova má tvar moderného víťazného oblúka, je vysoká 100 m (na vrchol sa dá dostať výťahom avšak nie zdarma). Ďalšími zaujímavosťami La Défense je automobilové múzeum (Musée de l’Automobile), v ktorom nájdete okrem viac ako 100 veteránov aj rôzne multimediálne prezentácie a obrovské panoramatické kino Dôme Imax, ktoré je mimochodom najväčším kupolovitým panoramatickým kinom na svete. Veľmi zaujímavou stavbou je aj tunajšia staničná budova (využívajúca škrupinový princíp konštrukcie) Jednoducho túto štvrť by nemal vynechať žiadny obdivovateľ modernej architekrúry, ale ani vyznávači moderného umenia.

V okolí Paríža patria k najväčším lákadlám zámok Versailles s prekrásnym parkom (vlak RER C5, stanica Versailles-Rive Gauche)Euro-Disneyland.

 

Bordeaux: La cathédrale Saint AndréBordeaux je významným francúzskym námorným prístavom (a aj centrom známej vinohradníckej oblasti). Ak však hľadáte more v pravom zmysle slova, tak tu ho určite nenájdete – a dokonca aj prístav je ďaleko od centra. Jediné, čo tu pripomína blízkosť mora, je starý vojenský krížnik (nebojte sa, nie Auróra). Celé nábrežie (pod týmto slovom si predstavte niečo také, ako je v Bratislave) sa v súčasnosti kompletne rekonštruuje (inak povedané: je úplne rozbité), ale po dokončení môže byť veľmi pekné (aspoň podľa obrázkov). Ak sa vydáte do Bordeaux z Paríža nočným vlakom (čo je samozrejme najvhodnejšie spojenie), tak Váš prvý dojem z tohto mesta asi nebude najlepší. Ulica, ktorá spája stanicu s centrom je asi tak ošarpaná, ako boli ešte nedávno centrá našich miest. Pred obedom je však už mesto plné ľudí a s množstvom rôznych kaviarničiek pôsobí veľmi dobrým dojmom. Dominantami mesta sú katedrála Saint Andrébazilika Saint Michel. Samozrejme, že ani v Bordeaux nemôže chýbať víťazný oblúk (aj keď menší ako v Paríži). Veľmi pekná je aj mestská záhrada (Jardin public) s jazierkom plným rýb a voľne pobehujúcimi husami, kačicami a labuťami (veľmi dobré miesto na piknik alebo oddych).

 

Marseille: Fort Saint-JeanMarseille je ďalším významným francúzskym prístavom (lepšie povedané, tých prístavov je tu hneď niekoľko) – na rozdiel od Bordeaux, tu sa k moru a prístavu dostanete bez problémov (napr. starý prístav, v ktorom dnes “parkujú“ najmä jachty, je takmer priamo v centre). Dominantou starého prístavu je pevnosť Saint-Jean z 15. storočia, pri ktorej Francúzi hrávajú svoju obľúbenú spoločenskú hru boules resp. petanque (s týmto názvom sa vo Francúzsku stretnete Marseille: Longschamp Parkurčite častejšie – rovnaké meno nesie mimochodom aj železničná stanica v Bordeaux). Oproti nej stojí druhá pevnosť strážiaca vstup do prístavu – Saint-Nicholas. Nad prístavom sa týči vrch Notre-Dame-De-La-Garde. V Marseille však okrem prístavov nájdete aj viacero parkov – napr. Borély Park, ktorý je z nich asi najznámejší. Jeho súčasťou je aj kaštieľ Château Borély  z 18. storočia (alebo je to naopak – park je súčasťou kaštieľa). Ďalším veľmi pekným parkom je Longchamp Park (samozrejme – opäť s rovnomenným kaštieľom, neodmysliteľnými jazierkami a fontánkami). Hneď vedľa tohto parku je aj zoologická záhrada.

 

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE O FRANCÚZSKU

Oficiálny názov:

Francúzska republika - République Française

Francúzsko je parlamentnou republikou. Prezident (Président de la République) má silnejšiu pozíciu ako predseda vlády (Premier Ministre).

Rozloha a počet obyvateľov:

Francúzsko zaberá spolu s Korzikou plochu 551.000 km2, na ktorých žije 57,5 milióna obyvateľov – teda na 1 km2 pripadá 106 Francúzov.

Hlavné mesto a ďalšie väčšie mestá:

Hlavným mestom je Paríž. V Paríži a jeho okolí (Ile de France) žije cca. 9,5 milióna obyvateľov. O druhé miesto sa už tradične delia Marseille a Lyon (obe majú viac ako 1 milión obyv.). Za nimi nasledujú Toulouse, Nice, Strasbourg, Nantes, Bordeaux, Montpellier a Rennes.

Jazyk:

Francúzština je nádherný jazyk... ak ho však neovládate, budete mať vo Francúzsku drobné ťažkosti z dorozumením sa. Človeku sa ani nechce veriť, že by tu takmer nikto nehovoril po anglicky alebo nemecky...Prinajmenšom by som povedal, že väčšina Francúzov len veľmi nerada rozpráva inak ako po francúzsky. Azda jedinou výnimkou je Paríž, pretože je už kozmopolitným veľkomestom (ale ani tam sú informácie v angličtine skôr výnimkou).

Mena:

1 francúzsky frank (FRF, FF) = 100 Centimes. Kurz: 6,60 Sk. Platnosť frankov je do 1. marca 2002. Od 1. januára 2002 už budete môcť platiť eurom. V súčasnosti platí pevne stanovený kurz: 1 EUR = 6,55957 FRF.

Kreditné karty sú akceptované mnohými obchodmi. Niektorí obchodníci však akceptujú platby kartou iba pri sumách vyšších ako 80 resp. 100 FRF. V Paríži je aj dosť bankomatov (minimálna suma výberu 100 frankov).

Pri výmene peňazí si treba dávať pozor na poplatky (commission). Výmenné kurzy sú pevne určené, takže rozdiely sú len v poplatkoch – oplatí sa teda porovnať pár ponúk. Najvýhodnejšiu ponuku má zvyčajne Crédit Agricole.

Podnebie:

Podnebie je v jednotlivých častiach Francúzska rôznorodé. Všeobecne sa dá povedať, že smerom od západu na východ prechádza z oceánskeho na kontinentálne. Rovnako platí, že kým na severe krajiny nemôžete žiadne extrémne horúčavy očakávať, na juhu – pri pobreží Stredozemného mora si horúčav užijete. Jednoducho Francúzsko ponúka pre každého niečo – počasie nevynímajúc.

Telefón:

Väčšina verejných telefónnych automatov je kartových (publiphone à cartes). Telefónne karty (Télécard) v hodnotách 40 FRF (50 jednotiek) a 96 FRF (120 jednotiek) si môžete kúpiť na poštách, v trafikách a v niektorých bankách. Telefónne automaty vo vlakoch TGV, Thalys a Eurostar fungujú len s kreditnými kartami (VISA, EC/MC).

Medzinárodná predvoľba pre telefonovanie do Francúzska je 0033. Pri telefonátoch z Francúzska na Slovensko je to už klasicky 00421.

Vo Francúzsku neexistujú miestne predvoľby – vždy treba vytáčať celé 10-miestne číslo (aj keď prvé 2 čísla značia región). Výnimkou je len Paríž a okolie – tam treba vytáčať predvoľbu »1«.

O polovicu menej platíte, ak telefonujete počas slabej prevádzky (tarif réduit): pondelok až piatok od 19 h do 8h, v sobotu od 12 h do 8 h, v nedeľu a cez sviatky celý deň.

Tiesňové volania: ambulancia 15, polícia 17, požiarnici 18, medzinárodné tiesňové volanie 112, informácie 12

Pošta:

Pošty bývajú zvyčajne otvorené od 8 do 19 h, v sobotu do 12 h. Poštové priehradky na väčších staniciach bývajú otvorené aj dlhšie. V Paríži na ulici rue du Louvre 52 je pošta otvorená 365 dní v roku 24 hodín denne.

Poštové známky (timbres) kúpite na podobných miestach ako u nás (pošta, novinové stánky). Za štandardný dopis (do 20 g) na Slovensko (ale aj inde do Európy a aj do Francúzska) zaplatíte 3 FRF. To isté Vás bude stáť aj pohľadnica na Slovensko.

 

ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR VO FRANCÚZSKU:

 

Ambassade de la République Slovaque

125, rue du Ranelagh

F-75016 Paris

République Française

Tel: +33-1-44145120, 44145600, 44145122

Fax: +33-1-45207875, 42887653

E-mail: uparis@wanadoo.fr

 

konzulárny obvod: Bretónsko 

Agence Consulaire Honoraire De La République Slovaque

Place de lEvenché

F-29250 Saint Pol De Leon

Tel / Fax: +32-98191398

 

konzulárny obôd: Rhône-Alpes

Consulat de la République Slovaque

1 Rue Thomassin

F-69002 Lyon

 

konzulárny obvod: územie Monackého kniežatstva

Consulat de la République Slovaque 

38 boulevard des Moulins

L’Ambassador

98000 Monte Carlo

Tel: +3771-93255006

Fax: +3771-93500364

 

FRANCÚZSKE VEĽVYSLANECTVO V SR:

Hlavné námestie 7

P. O. Box 152

810 01 Bratislava

Tel : 07-59347111

Fax : 07-59347199

E-mail: diplo@france.sk

 

kultúrne oddelenie:

Sedlárska 7, 812 83 Bratislava

Tel: 07-59347777

Fax: 07-59347799

 

TIPY, UBYTOVANIE, LINKY...

TURISTICKÉ INFORMÁCIE:

OFFICE DU TOURISME

127 avenue des Champs Elysées, F-75008 Paris

 

MAISON DE LA FRANCE

Touristikzentrum für Österreich und Zentraleuropa

Argentinierstraße 41A, A-1040 Wien

Tel: +43-1-5032890; Fax: +43-1-5032871

E-mail: mdfvie@ping.at

 

REGIONÁLNE INFORMAČNÉ CENTRÁ MLÁDEŽE:

CRIJ - Centres Information Jeunesse

www.jeunesse-sports.gouv.fr/francais/adresseij.htm

 

CIDJ – Centre dInformation et de Documentation Jeunesse

www.cidj.asso.fr

 

LINKY:

www.franceguide.com

www.maison-de-la-france.fr

www.paris-touristoffice.com - Paríž

www.paris-promotion.fr

www.bongobongo.cz/svet/francie.html

www.wdirect.fr - katalóg kempov

www.abccamping.com - a ešte raz kempy

www.bordeaux-tourisme.com - Bordeaux

www.lyon-france.com - Lyon

http://www.mairie-marseille.fr/pageune/visit/index.htm - Marseille

http://www.monaco-congres.com/ - Monako

STRAVA:

Ceny sú na znesiteľnej úrovni (teda ako kde). Najvýhodnejšou a najvhodnejšou stravou je samozrejme bageta (mňam, mňam, mňam), ktorá stojí cca. 3,50 (200 gramová). Najlepšie je kupovať ju čerstvú a hneď ju aj zjesť (napríklad v kombinácii so slovenskými paštétami). Jedna bageta väčšinou stačí na raňajky pre dvoch...hlavne keď ste si už zvykli jesť málo...Kto nerád prichádza o teplú stravu, ten by si mal do batohu pribaliť aj francúzsku polievku od Vitany (nie, nesponzoruje ma), elektrickú špirálu na zohrievanie a nejaký ten hrnček – nie je nič romantickejšie, ako variť si francúzsku polievku v čakárni v Paríži... Len pre informáciu –malinovka 1,5 l stojí cca. 7,50 FRF, čokoládový puding 1,80 FRF, banán 1,70 FRF... (to sú ceny v bežných potravinách. Je dosť možné, že v supermarketoch sú potraviny ešte lacnejšie, ale my sme žiadne nenašli – určite ich je však dosť)

 

UBYTOVANIE:

Mládežnícke ubytovne: »Les Auberges de Jeunesse« - ceny za ubytovanie sú od 31 do 72 FRF. V Paríži je najlacnejšia ubytovňa za 115 FRF (aj s raňajkami). Väčšina ubytovní (okrem Paríža) býva otvorených medzi 7-10 h a 17-22 h.

Počas letnej sezóny je vhodné, miesto si vopred rezervovať (väčšinou je to priam nevyhnutné – najmä v Paríži a na azúrovom pobreží).

Vo Francúzsku pôsobia tri organizácie, ktoré si navzájom konkurujú:

Info:

FUAJ Centre National

27, rue Pajol, F-75018 Paris

Tel: +33-1-44898727; Fax: +33-1-44898710

Internet: www.fuaj.org

 

Ligue française pour les Auberges de Jeunesse:
38 bd Raspail, F-75007 Paris
T. +33-1-45486984; Fax: +33-1-45445747

 

Union des Centres de Rencontre Internationale de France (UCRIF):
27, rue de Turbigo, F-75002 Paris
Tel: +33-1-40265764; Fax: +33-1-40265820.

 

Kemping: Kempy nájdete skutočne všade – od tých najjednoduchších niekde pri potôčiku až po premyslené stanové mestá na Azúrovom pobreží. Jednotlivé kempy sú podobne ako hotely označované hviezdičkami od * po ****. Dvaja ľudia so stanom zaplatia za noc cca. 45 až 60 FRF (na Azúrovom pobreží však podstatne viacej).

Lacnejšou alternatívou je kemping v blízkosti fariem (Camping á la ferme et aire naturelle). WC, sprchy, atď. musia byť vždy k dispozícii. Za rovnakých podmienok (2 osoby + stan) tu musíte rátať s približne 25 až 40 FRF.

Bungalovy: Komu sa nechce so sebou vláčiť stan, môže využiť chatky (HLL – habitat léger de loisirs). Za 4 až 5-miestnu chatku zaplatíte priemerne 2.500 FRF týždenne.

Info:

Fédération de Camping et Caravaning
78 rue de Rivoli, F-75004 Paris
Tel: +33-1-42728408

 

PAJ (Points d'Accueil Jeunes) ponúkajú mládeži od 13 rokov jednoduché kempy (s vodou a WC, niekedy aj kuchynkou). Poplatok je 10 až 30 FRF na osobu a deň (lepšie povedané noc). Bližšie informácie nájdete v brožúrke francúzskeho Ministerstva mládeže a športu "Camper en France":

Ministère de la Jeunesse et des Sports

78, rue Olivier-de-Serres, F-75015 Paris
Tel: +33-1-40459000

 

MALÝ FRANCÚZSKO-SLOVENSKÝ SLOVNÍK

dobrý deň

dobrý večer

dobrú noc

dovidenia

pán, pane (oslovenie)

pani

muž

žena

áno

nie

v poriadku

prosím

ďakujem (pekne)

prepáčte, pardon

Nerozumiem.

Hovoríte (viete) po nemecky/anglicky?

Hovorte pomalšie.

Máte...?

Koľko stojí...?

Kde sa môžem osprchovať?

Nechajte ma na pokoji.

Platí sa vstupné?

otvorené

zatvorené

zakázané

mimo prevádzky

Pomoc!

Kde je...?

vľavo

vpravo

rovno

vozeň

ležadlový vozeň

spací vozeň

vlak

nočný vlak

Kedy ide vlak do...?

Na ktoré nástupište prichádza vlak do...?

železničná stanica

stanica metra

autobusová zastávka

nástupište (perón)

príplatok

cestovný lístok

tam a späť (spiatočný)

blok cestovných lístkov (na MHD)

detský cestovný lístok

informácie

mapa mesta

mládežnícka ubytovňa, hostel

bonjour

bon soir

bonne nuit

au revoir

monsieur

madame

l’homme

la femme

oui

non

d’accord

s’il vous plait

merci (beaucoup)

pardon

Je ne com-prends pas.

Parlez-vous allemand/anglais?

Parlez plus lentement.

Avez-vous...? Est-ce que vous avez...?

Combien coute...?

Oú puis-je prendre unde douche?

Laissez-moi tranquille.

On paie pour l’entrée?

ouvert

fermé

interdit

Hors de service

Au secours, Aidez-moi!

Oú est...?

á gauche

á droite

tout droit

la voiture, le wagon

la voiture-couchette

le wagon-lit

le train

le train de nuit

Quand part le train pour...?

Sur quel quai arrive le train á...?

la gare

la station de métro

l’arret du bus

le quai

le supplément

le billet (vo vlaku), le ticket (autobus, metro)

aller et retour

la carnet

le billet d’enfant

accueil

le plan de la ville

l’Auberge de Jeunesse

JEDLÁ A NÁPOJE...

raňajky

obed

večera

jedlo dňa

predjedlá

polievka

hlavné jedlo

dezert

jedálny lístok

účet

voda

mlieko

ovocná šťava

čierny čaj

bylinkový resp. ovocný čaj

horúca čokoláda

káva

čierna káva

káva s mliekom

červené víno

biele víno

chlieb

bageta

maslo

mäso

ryba

losos

slimák

jogurt

omáčka

zelenina

zemiaky

ryža

syr

zmrzlina

jablko

pomaranč

citrón

hruška

jahoda

le petit déjeuner

le déjeuner

le diner

le plat du jour

les hors d’oeuvres, les entrées

la soupe

le plat de résistance, principal

le déssert

le menu, la carte

l’addition

l’eau

le lait

le jus de fruit

le thé

la tisane

le chocolat chaud

le café

le café noir

le café créme

le vin rouge

le vin blanc

le pain

la baguette

le beurre

la viande

le poisson

le saumon

l’escargot

le yaourt

la sauce

les légumes

la pomme de terre

le riz

le fromage

la glace

la pomme

une orange

le citron

le poire

la fraise

KALENDÁR

pondelok

utorok

streda

štvrtok

piatok

sobota

nedeľa

január

februar

marec

apríl

máj

jún

júl

august

september

október

november

december

lundi

mardi

mercredi

jeudi

vendredi

samedi

dimanche

janvier

février

mars

avril

mai

juin

juillet

aout

septembre

octobre

novembre

décembre

ČÍSLOVKY...

  1 - un, une

  2 - deux

  3 - trois

  4 - quatre

  5 - cinq

  6 - six

  7 - sept

  8 - huit

  9 - neuf

10 - dix

11 - onze

12 - douze

13 - treize

14 - quatorze

15 - quinze

16 - seize

17 - dix-sept

18 - dix-huit

19 - dix-neuf

20 - vingt

21 - vingt-un

22 - vingt-deux

23 - vingt-trois

24 - vingt-quatre

25 - vingt-cinq

26 - vingt-six

27 - vingt-sept

28 - vingt-huit

29 - vingt-neuf

30 - trente

 

Boli ste už vo Francúzsku? Máte tipy? Nesúhlasíte s niektorými informáciami? Poznáte dobré stánky o Francúzsku?

Sem s tým všetkým...

ivo.varga@nextra.sk

 

späť na začiatok stránky...

© 2001