Základné informácie

Tipy & linky

Zľavy na InterRail

Malý slovník

Nórsko od A po Z

Fotografie

 

V Nórsku vládne predovšetkým príroda a Nóri s ňou žijú v takmer dokonalej harmónii. Nórsko svojou dĺžkou predčí všetky ostatné európske krajiny – je to 1752 km, čiže asi toľko, ako z Berlína do Káhiry. Ale Nórsko je miestami celkom uzučké. V okolí Narviku ostáva medzi pobrežím a švédskou hranicou len 6 km.

Tretina Nórov žije v Osle a blízkom okolí. Celkovo býva viac ako 80 % obyvateľov na pobreží – oblasť, ktorá nie je nikde širšia ako 15 km. Z toho sa dá ľahko usúdiť, že vnútrozemie je takmer ľudoprázdne – ono vlastne ani nie je veľmi kde bývať, pretože hneď za pobrežím začínajú vrchy - Nórsko je krajina hornatá.

Západné pobrežie Nórska sa nedá porovnať so žiadnym iným... množstvom rôznych zálivov a fjordov je tak popretŕhané, že sú nórske brehy podstatne dlhšie ako by sa zdalo – pobrežná línia meria 57 000 km, čo je oveľa viac ako priemer Zeme ! Ak teda plánujete len kratší pobyt v Nórsku, v žiadnom prípade nevynechajte fjordy medzi mestami Bergen a Geiranger. Plavba jednou z pravidelne premávajúcich pobrežných lodiek je skutočne zážitkom...

 

Oslo - kráľovský palácOslo – K ceste po Nórsku jednoznačne patrí aj návšteva jeho hlavného mesta, aj keď nepatrí zrovna k tomu najlepšiemu, čo v tejto krajine možno vidieť. Keďže centrum nieje príliš veľké a väčšina pamätihodností sa nachádza neďaleko od seba, je Oslo ako stvorené na pešie túry. Najznámejšími atrakciami sú: park Gustava Vigelanda s množstvom sôch, skokanský mostík Holmenkollen, múzeum Vikingských lodí... Takže ak Vás uchvacuje množstvo spotených turistov a ich múdrych sprievodcov alebo gýčové obchody so suvenírami, tak toto sú jednoznačne tie pravé miesta pre Vás. Kto chce vidieť z Osla trošku viac, nemal by vynechať riečku Akerselva s parčíkmi na oboch brehoch, ktorá rozdeľuje Oslo na západnú a východnú časť. Ak sa vyberiete hore prúdom, dostanete sa až k jazeru Maridalsvannet, ktoré slúži ako zásobáreň pitnej vody. Ďalším zaujímavým miestom je oblasť za kráľovským palácom, kde kedysi bývali bohatí a slávni - ulice ParkveienIncognitogata s množstvom veží Oslo - monolit vo Vigelandea obrovskými záhradami. Dnes v mnohých z týchto sídiel veľvyslanectvá a konzuláty. Ak budete mať ešte chuť, pokračujte k parku Vigeland. Tu nájdete rybník a pokračujte popri riečke, ktorá z neho vyteká. Dostanete sa až k polostrovu Bygdoy (prvé čo uvidíte budú pravdepodobne kravy, ktoré mimochodom patria jeho veličenstvu...). Najzachovalejšie drevené domce nájdete na TelthusbakkenDamstredet, kde kedysi bývala chudobnejšia vrstva, čo však už dnes neplatí. Neďaleko týchto ulíc je aj najstaršia budova v Osle – kostol Gamle Aker Kirke. Zaujímavým miestom je aj štvrť Rodeløkka.

Staré centrum Osla: Po ničivom ohni v roku 1624 sa kráľ Christian IV. rozhodol premiestniť mesto za ochranné hradby pevnosti Akershus a nazval ho Christiania. Nájdete tu mnoho zachovalých pôvodných budov - prvú radnicu, Garrisonovu nemocnicu, prvú národnú banku Nórska a veľa ďalších monumentov...

Kto radšej šetrí nohy a čas ako peniaze, mal by využiť 24 hodinový lístok na MHD, ktorý stojí 45 NOK. Predstavu o meste získate najmä pri cestách električkou 12 Kjelsås/Majorstuen o/Frogner, autobusom 30 resp. 30 B z Nydalen do Bygdøy, alebo metrom 1 Frognerseteren...

 

Informácie: Oslo Promotion A/S, Brynjulf Bulls Plass 1, N-0250 Oslo; e-mail: info@oslopro.no ; www.oslopro.no 

 

Bergen & fjordy – Z Osla sa do Bergenu dostanete niektorým z priamych vlakov (denné aj nočné) a na cestu si rezervujte 5 až 6 hodín. Vďaka jedinečnej polohe je Bergen veľmi obľúbeným nórskym sídlom. Toto mesto je často označované ako brána k fjordom. Napriek viacerým požiarom ostali niektoré historické štvrte s nezameniteľným šarmom zachované – napr. obchodná štvrť Bryggen (s typickými drevenými domami) bola zapísaná do zoznamu UNESCO. Určite nevynechajte ani známy rybí trhHåkonshallen (1250)...

Najznámejšie (a turistami najnavštevovanejšie) nórske fjordy sú Hardangerfjord, SognefjordOslofjord.

 

Informácie: Tourist Information, gsallmennningen 1, N-5014 Bergen; Internet: www.bergen-travel.com

 

LofotyLofoty: Kvôli nezabudnuteľnej prírodnej scenérii nemusíte cestovať až po Nordkap. Na týchto ostrovoch nájdete uchvacujúcu krajinu s tradičnými malými rybárskymi osadami (Reine, Stamsund, Svolvaer). Z Osla pôjdete vlakom do Fauske (cez Trondheim), pokračujete autobusom cez Narvik do mestečka Sortland. S InterRailom budete musieť za autobusy doplatiť 350 NOK + povinná rezervácia vo vlaku 25 NOK.

 

 

NordkapNordkap je impozantný útes približne 2.300 km severne z Osla. Tento najsevernejší cíp Európy je v skutočnosti na ostrove Magerøya (inak s fascinujúcou arktickou faunou a flórou), ktorý je spojený s pevninou tunelom. Keďže sa Nordkap stal hlavnou turistickou atrakciou Nórska, buďte pripravení na závratne vysoké ceny. Fascinujúce je najmä pozorovanie polnočného slnka, avšak to musíte mať šťastie a vystihnúť pekné počasie.

Cesta: vlak Oslo – Trondheim – Fauske (spolu cca. 17 h), autobus Fauske – Honningsvåg (min. 28 h) ... jednoducho rezervujte si na cestu dostatočne dlhú dobu...

 

Informácie Lofoty a Nordkap: Top of Europe Norway AS, Postboks 1223, N-9501 Alta; E-mail: firmapost@topofeurope.no ; www.topofeurope.no 

 

 

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE O NÓRSKU

Oficiálny názov & politika:

Nórsko je od roku 1905 parlamentnou monarchiou s dvojkomorovým parlamentom, v ktorom zasadá 165 poslancov. Hlavou štátu je od roku 1991 kráľ Harald V.

Nórsko, podobne ako Švajčiarsko, nieje členom Európskej únie. Nórsko síce požiadalo o vstup do EU v roku 1992, ale obyvatelia sa v referende vyjadrili proti vstupu (najmä zo strachu z obmedzenia lovu rýb).

Rozloha a počet obyvateľov:

Rozlohou 323.880 km2 Nórsko nijako nevyniká medzi ostatnými škandinávskymi štátmi, napriek tomu si treba zvyknúť na obrovské vzdialenosti. Z Osla na Nordkap je to približne tak ďaleko, ako z Bratislavy do Londýna. K Nórsku patrí aj ostrov Jan Mayen a 650 km severne od nórskej pevniny ležiace Špicbergy.

Nórsko má približne 4.400.000 obyvateľov, čiže na 1 km2 pripadá približne 13 Nórov. Menšiny tvorí najmä cca. 20.000 Laponcov a na Špicbergoch sú to Rusi, ktorí tam tvoria takmer polovicu obyvateľov.

Cudzinci tvoria približne 4 % obyvateľov.

Hlavné mesto a ďalšie väčšie mestá:

Hlavným mestom je Oslo s približne 480.000 obyvateľmi;

Ďalšie mestá: Bergen (225.000), Trondheim (145.000), Stavanger (105.000)...

Geografia:

Nórsko susedí so Švédskom, Fínskom a Ruskom. Fjordy na západnom pobreží sa stali „obchodnou značkou“ Nórska. Niektoré sú dlhé 80 až 100 km a obkolesené vysokými vrchmi. Na juhu krajiny sa rozprestierajú nekonečné lesy s množstvom riek a jazier, severu vládnu hory.

Podnebie:

Na západnom pobreží Nórska vládne – vďaka Golfskému prúdu – relatívne mierne podnebie, vo vnútrozemí je však typicky kontinentálne podnebie s dlhými chladnými zimami od októbra do apríla (teploty do –40 °C), letné teploty okolo 20 °C. Najvhodnejší čas na cestu je od júna do augusta.

Jazyk:

Úradným jazykom je samozrejme nórčina (patrí ku germánskym jazykom). Existujú dve oficiálne spisovné formy nórčiny: Bokmäl, ktorá nadväzuje na spoločnú dánsko-nórsku históriu a ktorou hovorí viac ako 85 % Nórov. Druhou formou je Nynorsk, ktorá bola umelo vytvorená v 18. storočí Ivarom Aasenom a opiera sa o nórske dialekty. Laponci na severe krajiny používajú vlastný jazyk.

Nórčina je akýmsi esperantom severu. Kto vie po nórsky, bez problémov pochopí aj švédčinu a dánčinu. Ako turisti však nepotrebujete vedieť ani jeden z týchto jazykov, pretože s angličtinou sa tu dohovoríte takmer všade a s takmer každým.

Mena & financie:

Nórska koruna 1 NKR (NOK) = 100 Öre; Kurz: cca. 5,40 Sk;

Väčšina bánk je otvorených v pracovných dňoch od 8 do 15 h, vo štvrtok zvyčajne do 17 h; Platobné karty sú rozšírené;

Výmena peňazí je bezproblémová (často aj cez víkend), zvyčajne treba rátať s poplatkom približne 2 %. Na väčších poštách je to výhodnejšie...

Telefón:

Predvoľba pri telefonovaní do Nórska je 0047 (z Nórska na Slovensko 00421);

Tiesňové volania: Požiarnici 001, Polícia 002, Ambulancia 003.

Telefónne automaty: V Osle nájdete aj mincové aj kartové tel. automaty Telefónne karty sa v Nórsku nazývajú Telekort a môžete ich kúpiť na poštách, v novinových stánkoch Narvesen a 7-Eleven. Minimálna suma pri mincových automatoch je 2 NOK, niekedy 3 NOK.

Pošta a poštovné:

Pošty sú zvyčajne otvorené od 8 (9) do 16 (17) h ( v sobotu do 13 h).

Poštovné za bežný list alebo pohľadnicu na Slovensko (alebo inde v Európe) je 5,50 NOK. Do škandinávskych krajín 4,50 NOK, mimo Európy 6 NOK.

 

VEĽVYSLANECTVO SR V NÓRSKU:

Embassy of the Slovak Republic

Cort Adelers gate 14

N-0244 Oslo (Norway)

Tel: +47-22-555590

Fax: +47-22-555019

 

Honorary Consulate of the Slovak Republic

Borsen

Bragenestorg 13

N-3000 Drammen (Norway)

Tel: +47-32-831217

Fax: +47-32-893260

 

Honorary Consulate of the Slovak Republic

Strangt 18

N-5013 Bergen (Norway)

Tel: +47-55-233500

Fax: +47-55-234160

 

HONORÁRNY KONZULÁT NÓRSKA V SR:

Jašíkova 2

82103 Bratislava

Tel: 07-43296524, 48291386

Fax: 07-43427552

E-mail: kerametal@netlab.sk

 

NÓRSKE VEĽVYSLANECTVO V RAKÚSKU:

Bayerngasse 3

A-1030 Wien

Tel: +43-1-7156692

Fax: +43-1-7126552

E-mail: ambvie@chello.at

 

TIPY, UBYTOVANIE, LINKY...

Turistické informácie:

o Norwegian Tourist Board, Drammensveien 40, Postboks 2893, Solli N-0230 Oslo; Tel: +47-22-925200; Fax: +47-22-560505; E-mail: norway@ntr.no

o Norwegisches Fremdenverkehrsamt, Postfach 11 33 17, D-20433 Hamburg;

o Use It Norway, Mollegata 3, N-0179 Oslo;

 

Linky:

www.unginfo.no - niečo ako nórska CKM

www.visitnorway.com - oficiálna stránka

www.norwegeninfo.com

www.tourist.no/en

www.lofoten-info.no

www.nomaden.no

www.oslopro.no - Oslo

www.fjordnorway.com

www.camping.no - nórske kempy...

www.vandrerhjem.no - mládežnícke ubytovne

www.skandinavien.de/norwegen

http://www.kungsleden.de/interrail/interrail.htm

www.nsb.no - Nórske dráhy...

www.nsb.no/interrail ...a ich prezentácia InterRailu (po nórsky)

www.slb.no/html/interrail - a ešte raz to isté

www.inforail.com

 

Príplatky na vlak:

Vo vlakoch Ekspresstog je povinná rezervácia (25 NOK). Aj vo vlakoch Signatur treba priplatiť 25 NOK (od roku 2002 pravdepodobne až 50 NOK). Vo vlakoch InterCity (Skien – Oslo – Lillehammer) netreba priplácať vôbec nič.

 

Alternatívy lístku InterRail:

EuroDomino

ScanRail:

www.scanrail.com

Norway Rail Pass:

www.nsb.no/persont/content.asp?textid=94§ion=ferie&lang=en

 

Informácie o cestovaní s lístkom InterRail v Nórsku:

poradí Vám pani Wenche Berger z Nórskych štátnych dráh (NSB).

Svoje otázky píšte v angličtine alebo nemčine na adresu:

wberger@online.no  

Strava:

Tu by stačila asi len jedna veta: Nóri považujú Dánsko za neuveriteľne lacné! Z čoho vyplýva, že cena potravín značne prevyšuje európsky priemer. Pre tých „alkoholuchtivejších“ je Nórsko priam peklom Samozrejme, nájdu sa aj lacnejšie potraviny (napr. rybie výrobky). Jednou z lacnejších možností nákupu sú supermarkety RIMI (ich reklamný slogan znie: „Robíme Nórsko lacnejším“...);

Ceny v supermarketoch RIMI (august 98):

celozrnný chlieb, ½ kg             16,00 NOK

mlieko, 1 liter                              8,50 NOK

maslo, ½ kg                              17,90 NOK

jogurt, 175 ml                              8,50 NOK

špagety, ½ kg                             7,00 NOK

salám, 100 g                             14,50 NOK

jablká, 1 kg                                10,00 NOK

káva, 250 g                                16,50 NOK

pomarančová šťava, 1 liter      7,00 NOK

Ďalšie super- a hypermarkety: Rema 1000, KIWI, Prix... väčšinou sú otvorené od 9 do 21 h, v sobotu 9 - 18 h, v nedeľu zatvorené.

V Osle môžete pomerne lacno nakúpiť aj v obchodoch rôznych prisťahovalcov, kde sú niektoré ceny nižšie ako v supermarketoch. Najviac ich je vo východnej časti mesta. Napr.

Izmir Import, Torggata 21; DaCapo, Brugata 5; Sultan Market, Helgesens gate 18;

 

Ubytovanie:

Vlaky, vlaky, vlaky... to nie je chyba – premáva tu dosť nočných vlakov, ktoré majú až neskutočne málo zastávok. Ak vezmeme do úvahy ceny ubytovania, tak sa veru oplatí zaplatiť aj tie takmer vždy povinné príplatky a rezervácie...

Pre tých dobrodružnejších – na severe Nórska môžete stanovať kdekoľvek vo voľnej prírode – predpokladom je vynikajúci stan s ešte lepším spacákom a plynový varič, pretože zakladať ohne je v lete prísne zakázané (cez zimu by Vám už asi nepomohli ani slovenské vatry).

V kempoch zaplatíte cca. 80,- až 150,- NOK za stan. Všetky kempy sú na veľmi vysokej úrovni – aj s možnosťou prípravy vlastnej stravy...

Info: RBL, Postboks 5465 Majorstua, N-0305 Oslo; E-mail: firmapost@RBL.no

Hytters – sú chatky s varičom, chladničkou a max. 6 posteľami – pre 4 a viac ľudí je to perfektná alternatíva k mládežníckym ubytovniam...

Norske Vandrerhjem – nórske mládežnícke ubytovne sú pomerne drahé: od 70 NOK po 195 NOK (u tých drahších bývajú raňajky v cene);

- ak nenosíte so sebou vlastné návlečky resp. spací vak, tak musíte priplatiť ešte cca. 20 - 45 NOK za požičanie.

S preukazom IYHF máte zľavu, vekové obmedzenie neexistuje. Ďalšie informácie: Norske Vandrerhjem, Dronningensgate 26, N-0154 Oslo; E-mail: hostels@online.no

  

ZĽAVY NA INTERRAIL...

Nor-way Bussekspress (50%): www.nbe.no

Bodo – Fauske

Fauske – Svolvaer / Harstad / Narvik

Narvik – Tromso

Tromso – Alta

Alta – Kirkenes

Otta – Stryn / Maloy / Alesund

Alesund – Trondheim

Alesund – Molde – Kristiansund

Gol – Sogndal / Forde

Bergen – Nordfjord / Stryn / Alesund

Bergen – Stryn – Otta – Trondheim

Bergen – Sogndal – Fagernes – Lillehammer

Andoy Trafdikklaa / Nordtrafikk (50%):

Sortland – Andenes

Ofotens Bilruter (50%):

Kiruna – Nordkapp

Nordkapp – Narvik

Narvik – Sortland / Harstad

Lodná doprava (zľava 50%):

Hirtshals-Kristiansand Color Line 50% www.colorline.no

Hirtshals-Oslo Color Line 50% www.colorline.no

Larvik-Frederikshavn Color Line 50% www.colorline.no

Fläm-Gudvangen Fylkesbaatane i Sogn og Fjordane 50%

Stavanger-Bergen Flaggruten ANS 50% www.flaggruten.no

Rýchlolode HSD 25%

 

InterRail-Center Trondheim

www.stud.unit.no/studorg/tirc/index.html

Elgesetergate 1, Trondheim

Otvorené od konca júna do konca augusta, 24 hodín denne;

Nocľah s raňajkami za približne 500 Sk.

Príjazd: autobusom 41, 42, 48, 52, 63 po zastávku ”Studentersamfundet”

 

InterRail-Center Lillehammer

otvorené denne od 6.30 do 21 h – k dispozícii máte o. i. sprchu, práčku, sušičku, mikrovlnku... jednoducho všetko, čo potrebujete k tomu, aby ste sa po dlhej ceste dali trochu do poriadku.

 

MALÝ NÓRSKO-SLOVENSKÝ SLOVNÍK

Ankomst

en avdeling for roykere (ikkeroykere)

Avganger

annen klasse

Bagasjeoppbevaring

bakeri

Billetter/Tickets

bytte

en dusj

Er det langt dit?

Er det lov til ä slä leir her?

en ferje

Fins det ledige plasser her?

Fins det rabatt for studenter?

en gate

et gebyr

God apetitt.

God morgen!

Her er min billett.

en hovedstasjon

et hurtigtog

Hva koster det?

Hvor er toalettet?

Hvor finner jeg den naermeste camp?

Inngang

Kasse

en konduktor

en koyeseng

matvarer

Norske statsbaner

Opplysninger

et overnattingssted

en plassbillett

Plattform

en pris

en rabatt

en reisende

en rundkjoring

en seng

en sovepose

en sovevogn

et spor

en stasjon

en trikk

Undergang

Unnskyld, er denne plassen her ledig?

Utgang

Venterom

príchody (vlakov)

oddelenie pre fajčiarov (nefajčiarov)

odchody (vlakov)

druhá trieda

úschovňa batožín

pekáreň

cestovné lístky

prestupovať

sprcha

Je to ešte ďaleko?

Môže sa tu stanovať?

trajekt, kompa

Máte voľné miesto?

Existuje zľava pre študentov?

ulica

poplatok

Dobrú chuť.

Dobré ráno!

Tu je môj cestovný lístok.

hlavná stanica

rýchlik

Koľko to stojí?

Kde je tu WC?

Kde nájdem najbližší kemping?

vchod

pokladňa

sprievodca (vo vlaku)

lehátko (vo vlaku)

potraviny

Nórske dráhy

informácie

nocľaháreň

miestenka

nástupište

cena

zľava

cestujúci

okružná cesta

lôžko

spací vak

lôžkový vozeň

koľaj

stanica

električka

podchod

Prepáčte, je toto miesto voľné?

východ

čakáreň

JEDLÁ A NÁPOJE...

appelsinjuice

brod

egg

eple

fersk brod

fisk

gronnsaker

honning

iskrem

kaffe

kakao

melk

mineralvann

ol

ost

sitron

sjokolade

smör

suppe

syltetoy

te

vann

vin

yogurt

pomarančový džús

chlieb

vajce

jablko

čerstvé pečivo

ryby

zelenina

med

zmrzlina

káva

kakao

mlieko

minerálka

pivo

syr

citrón

čokoláda

maslo

polievka

džem

čaj

voda

víno

jogurt

ČÍSLOVKY...

  1 - en, ett

  2 - to

  3 - tre

  4 - fire

  5 - fem

  6 - seks

  7 - sju, syv

  8 - ätte

  9 - ni

10 - ti

11 - elleve

12 - tolv

13 - tretten

14 - fjorten

15 - femten

16 - seksten

17 - sytten

18 - atten

19 - nitten

20 - tjue

21 - tjueen

22 - tjueto

23 - tjuetre

24 - tjuefire

25 - tjuefem

26 - tjueseks

27 - tjuesju

28 - tjueätte

29 - tjueni

30 - tretti

 

Boli ste už v Nórsku? Máte tipy? Nesúhlasíte s niektorými informáciami? Poznáte dobré stánky o Nórsku?

Sem s tým všetkým...

ivo.varga@nextra.sk

 

 

© 2001