Make your own free website on Tripod.com

Základné informácie

Tipy & linky

Malý slovník

Fínsko od A po Z

Fotografie

 

Fínsko - krajina tisícich jazier...Fínsko je často nazývané krajinou tisícich jazier – tým sa mu však krivdí – je ich 187 888 (a to sú tu započítané len tie, ktorých priemer je väčší ako 200 metrov). Na brehoch týchto jazier nájdete množstvo chatiek, ktoré sa dajú prenajať – samozrejme aj s loďkou a neodmysliteľnou fínskou saunou (pri cestách s InterRail lístkom to asi nevyužijete, ale s cenou od 5000,- Sk na týždeň pre 5 osôb môžu celkom dobre konkurovať aj našim chatkám...). Tretina krajiny sa nachádza za polárnym kruhom, v zimných mesiacoch býva bez ľadu len južné pobrežie.

Fínsko je krajina veľmi veľká, avšak len riedko obývaná. Fíni si cenia individualitu či dokonca samotu a milujú prírodu. Nikde inde v Európe necítite spätosť človeka s prírodou tak intenzívne, ako práve vo Fínsku.

Hoci tu nájdete mnoho krásnych pláží, Fínsko nie je zrovna krajinou na kúpanie – teplota vody len málokedy prekročí 17 °C – Fíni si však z toho nič nerobia a veselo sa kúpu aj pri 15 °C. Táto krajina je jednou veľkou oblasťou na vandrovanie s nespočetným množstvom dobre značených  turistických cestičiek (všade sú značky a šípky – nedá sa zablúdiť – a to je vo fínskej samote veľmi dôležité)...

 

Cesta: Zo Slovenska by bola asi najkratšia cesta cez Poľsko resp. Litvu, Lotyšsko a Estónsko a potom kompou do Helsiniek (čo by kameňom dohodil). Ak však chcete cestovať lacnejšie (teda tak, aby ste využili InterRail), potom treba ísť do Nemecka (Hamburg), odtiaľ vlakom do Kodane (vlak ide aj na kompe, takže o tento zážitok neprídete a je bez poplatku). Z Kodane máte hneď vlak do Malmö resp. do Štokholmu. Potom Vás už čaká len okružná cesta na sever Švédska a odtiaľ na juh Fínska...Samozrejme existuje ešte mnoho iných spôsobov cesty – aj kratšie, ale vždy musíte použiť kompu, ktorá je väčšinou pomerne drahá (aj keď na niektoré kompy máte s InterRailom zľavu 50 %)...

 

HelsinkyHelsinky - sú cez leto veľmi príjemné – je teplo a stále pofukuje svieži vetrík – blízkosť mora cítiť na každom kroku. Helsinky najlepšie prejdete peši Architektonicky zaujímavé je múzeum moderného umenia Kiasma, ktoré bolo otvorené v roku 1998, nájdete priamo v centre. Ak pôjdete z centra popri Töölönlahti, čo je vlastne nábrežný park (veľmi obľúbený medzi domácimi), dostanete sa k hale Finlandia, ktorú navrhol Alvar Aalto a k národnej opere. Helsinský malý Esplanade-park je súčasne aj akousi luxusnou nákupnou zónou, ale nechýba tu ani tribúna, kde často hrávajú rôzne kapely. Park končí na helsinskom trhovisku, kde vždy nájdete čerstvé ovocie a zeleninu, ryby, pečivo a rôzne umelecké drobnosti. Odtiaľto štartuje aj väčšina lodí k ostrovom v okolí Helsiniek. Neďaleko trhoviska leží aj historické centrum postavené v empirickom štýle. Tu nájdete aj známy dóm. Keď už sa do Helsiniek zatúlate, nezabudnite na 250 rokov starú ostrovnú pevnosť Suomenlinna, zoologickú záhradu na ostrove Korkeasaari a skanzen Seurasaari. Ďalšie dve veľké fínske mestá Espoo a Vantaa sa už takmer stali súčasťou Helsiniek. Espoo by určite nemali vynechať milovníci modernej architektúry – jeho mestská časť Tapiola je vzorom moderného plánovania mestskej výstavby.

Info – Helsinky: Pohjoisesplanadi 19, FIN-00100 Helsinki; e-mail: tourist.info@hel.fi

Info – Espoo: Itätuulenkuja 11, Tapiola, FIN-02100 Espoo

Vantaa Travel Centre: Ratatie 7, FIN-01300 Vantaa

 

 

 

 

TurkuTurku je najstaršie fínske mesto, ktoré bolo v minulosti aj hlavným mestom Fínska. K najdôležitejším pamätihodnostiam patrí stredoveký hraddóm z 13. storočia ležiaci na brehu rieky Aurajoki (mimochodom najvýznamnejšia pamiatka stavebnej histórie Fínska). V Turku však môžete nahliadnuť aj do života jednoduchých ľudí v minulosti – v skanzene Luostarinmäki je kompletná mestská štvrť z drevených domov z roku 1827 (vtedy Turku vyhorelo a len tieto domy ostali uchránené pred plameňmi). V týchto dokopy 30 domoch a dielňach uvidíte ukážky tradičných remesiel a predmety každodennej potreby vtedajšej doby. Ešte ďalej do histórie Fínska Vás zavedie expozícia múzea Aboa Vetus – pomocou archeologických nálezov a multimediálnych prezentácií. V susednom múzeu Ars Nova nájdete zase moderné umenie 20. storočia. Aby sme nezabudli – Turku leží na prekrásnom mieste – na západnom pobreží s množstvom ostrovov (je ich viac ako 41.000...). Niektoré z nich sú pospájané mostami, k ďalším premávajú pravidelné kompy. Ak by ste náhodou plánovali príjazd do Fínska loďou, tak voľte jednoznačne trasu Štokholm – Turku.

Info – Turku: Turku TouRing, Aurakatu 4, FIN-20100 Turku; e-mail: turku.touring@turku.fi

Ostrovy: Turunmaan Matkailuyhdistys, Runeberginkatu 6, FIN-21601 Parainen; e-mail: turistinfo@parnet.fi 

 

 

 

 

Laponská krajina...Laponsko – najsevernejšia fínska provincia zaberá 93.937 km2 (teda asi 30% Fínska). Na tejto ploche žije len 203,000 obyvateľov (2,2 na km2). Najväčším mestom Laponska je Rovaniemi (34.400 obyvateľov), ďalšími „väčšími“ mestami sú Kemi (25.100), Tornio (23.300) a Kemijärvi (12.000). Do Laponska sa však nechodí obdivovať mestá, ale hlavne prírodu. Hlavne pre našinca je takáto drsná krajina (tundra, močariny, machy, lišajníky, lesy...) zaujímavá. Laponsko je ako stvorené pre turistiku – turistických chodníkov je tu viac než dosť (spolu majú dĺžku 2.000 km). Nájdu sa také, ktoré prebehnete aj v teniskách, ale aj viacdňové túry, určené pre skúsenejších. V tejto takmer ľudoprázdnej krajine určite oceníte, že sú perfektne značené, na mnohých miestach nájdete ohniská (mimo nich sa oheň zakladať nesmie) a ani turistické prístrešky nechýbajú (ubytovať sa zdarma v divokej prírode má svoje čaro...). O čo menej ľudí tu stretnete, o to častejšie natrafíte na sobov (je ich tu 220.000), tu a tam sa však objaví aj los a množstvo rôznych polárna žiaravtákov. V Laponsku je aj viacero národných parkov. Najväčší je Lemmenjoki, ktorý má takmer 3.000 km2 (najväčší v Európe). Jeho najkrajšou časťou je údolie rieky Lemmenjoki. Kedy sa teda vybrať do Laponska? Extrémisti, ktorí majú radi teploty okolo –50°C a tmu takmer 24 hodín denne, by mali ísť v decembri alebo januári (toto obdobie sa nazýva Kaamos) Ostatní asi uprednostnia leto, keď slnko zachádza za horizont len symbolicky (ak vôbec) – presné obdobia polárnych nocí nájdete v časti Fínsko od A po Z. Najkrajšie je však Laponsko v jeseni, ktorú tu nazývajú Ruska. Vtedy je celá krajina v odtieňoch červenej, oranžovej, žltej a hnedej farby (september, október). Polárnu žiaru najlepšie uvidíte počas jasných chladných nocí vo februári a marci resp. v septembri a októbri. Najväčšiu šancu, že polárnu žiaru uvidíte, máte v Kilpisjärvi (tu žiari v spomínanom období priemerne počas troch zo štyroch nocí).

Info: Lapland Travel Marketing, Koskikatu 1, P.O. Box 8156, FIN-96101 Rovaniemi;

 

 

   

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE O FÍNSKU

Rozloha a počet obyvateľov:

Rozlohou 338.000 km2 patrí Fínsko medzi najväčšie Európske krajiny, počtom obyvateľov (5.000.000) je skôr na opačnom konci.

Hlavné mesto a ďalšie väčšie mestá:

Hlavným mestom sú Helsinky (891.000 obyvateľov); Ďalšie väčšie mestá: Tampere, Turku, Oulu, Lahti...

Podnebie:

Vďaka vnútrozemskému podnebiu s teplými letami a chladnými zimami dosahuje juhovýchodné Fínsko najvyššie priemerné teploty v Škandinávii. Západné pobrežie patrí dokonca k najslnečnejším oblastiam severnej Európy. Dôležitejšie však je, že vzduch je tu neuveriteľne čistý. V plytkých jazerách stúpne teplota vody v lete na viac ako 20 °C.

Jazyk:

Fínčina našincovi asi najviac pripomína maďarčinu, netešte sa však, že keď viete po maďarsky, budete rozumieť aj po fínsky. Najbližšie má fínčina k estónčine (vzájomne si rozumejú – asi ako slovenčina a poľština). Veľmi veľa ľudí tu však rozpráva plynulo po anglicky (aj keď nikdy nevieš, na koho natrafíš);

Úradným jazykom je okrem fínčiny aj švédčina.

Mena:

1 Fínska marka (FIM - markka) ; Kurz: cca. 7,30 Sk; Od roku 2002 môžete vo fínskych obchodoch platiť aj Eurom. V súčasnosti je stanovený pevný kurz Eura k Fínskej marke: 1 € =  5,94573 FIM

Telefón a pošta:

Ak chcete telefonovať z Fínska do zahraničia, musíte najprv vytočiť číslo 990 (Tele), 999 (Finner International) alebo 994 (Telivo), potom medzinárodnú predvoľbu (Slovensko 421, Česká republika 420), ďalej miestnu predvoľbu (Bratislava 7, Nitra 87) a nakoniec volané číslo. Medzinárodná predvoľba pri telefonovaní do Fínska je 00358.

Informácie o telefónnych číslach vo Fínsku: 118 alebo 10013 (platia len vo Fínsku)...

VEĽVYSLANECTVO SR VO FÍNSKU:

Embassy of the Slovak Republic

Annankatu 25

F-00100 Helsinki (Finland)

Tel: +358-9-70018460

Fax: +358-9-640105

E-mail: skembhels@sci.fi

 

GENERÁLNY HONORÁRNY KONZULÁT FÍNSKA V SR:

Moyzesova 5

81105 Bratislava

Tel: 07-54434171

Fax: 07-54431289

 

FÍNSKE VEĽVYSLANECTVO V ČR:

Chotkův palác

Hellichova 1

CZ-11000 Praha 1

Tel: +420-2-57007130

Fax: +420-2-57007132

E-mail: sanomat.pra@formin.fi

 

       

TIPY, UBYTOVANIE, LINKY...

Turistické informácie:

Finnish Tourist Board, Eteläesplanadi 4, FIN-00131 Helsinki;

Tel: +358-9-41769211; Fax: +358-9-41769301;

E-mail: mek.espa@mek.fi

ALLIANSSI – youth information; Olympiastadion, Eteläkaarre, FIN-00250 Helsinki;

www.alli.fi

KOMPASSI – youth information and counseling office Helsinki

http://lasipalatsi.fi/kompassi/english/

 

Linky:

www.finland-tourism.com - oficiálna stránka

www.webtravel.fi

www.finland.fi

www.travel.fi

www.laplandfinland.com

www.lahti.fi

www.rovaniemi.fi

www.tampere.fi

www.tamtours.fi

www.travel.ksp.fi

www.matkailu.kokkola.fi

www.vaasa.fi

www.kalajoki.fi

www.kuusamo.fi

www.eramaa.utaj.fi

www.hämeenlinna.fi

www.jkl.fi

 

Internet:

K internetu sa vo Fínsku dostanete bez problémov takmer všade: napr. v turistických informáciách bývajú stojany s prístupom na internet, v knižniciach tiež (čas býva obmedzený na max. 30 min.);

 

Príplatky na vlak:

InterCity a Pendolino: od 3,36 do 15,14 EUR

Strava:

Rovná sa zdrvujúci útok na Váš rozpočet. Takže ak nechcete vo Fínsku skrachovať alebo hladovať, treba sem prísť so zásobami (instantné polievky, konzervy, práškové malinovky, polystyrénový chlieb, čokolády...). Samozrejme, že nemusíte všetko vláčiť už z domu, avšak posledným štátom s dobrými cenami je týmto smerom Nemecko, takže si nezabudnite urobiť prestávku napr. v Hamburgu, pohľadať nejaký PennyMarkt alebo ALDI, nakúpiť poriadne zásoby a potom už hor sa na vlak...

Pre prípad zlého odhadu zásob resp. dlhšieho pobytu: Supermarkety sú väčšinou úplne bokom od centra, takže najlacnejšími obchodmi v dosahu sú RIMI a RUOKAVARASTO.

Približné ceny potravín: chlieb 10 FIM, mlieko 4 FIM, 250 g masla 7,50 FIM, 1 kg salámu 90 FIM, 100 g čokolády 7 FIM, jogurt 3 FIM, 1 kg banánov 7 FIM, pivo 35 FIM...

Kto si neodpustí hamburger, musí rátať s tým, že zaň zaplatí podstatne viac ako v západnej Európe resp. u nás. Fínskou alternatívou McDonald’s je firma HESBURGER.

Malý tip pre pivkárov: pivo Lapin Kulta...

Ubytovanie:

Vo Fínsku máte k dispozícii asi 120 mládežníckych ubytovní, z nich je 70 otvorených celoročne. Ceny sa pohybujú medzi 60 až 150 FIM. Preukaz IYHF nieje nutný, ale oplatí sa ho mať, pretože s ním máte zľavu 15 FIM na noc. Vekové obmedzenie neexistuje.

Info: SRM-Hostel Booking Center, Yrjönkatu 38, FIN-00100 Helsinki; e-mail: info@srm.inet.fi

www.srmnet.org - fínske združenie mládežníckych ubytovní

www.iyhf.org - medzinárodná stránka ubytovní (celý svet)  

Kemping: je vo Fínsku najlacnejším spôsobom ubytovania. Stanovať môžete takmer všade – nieje to zakázané. Každý sa môže voľne pohybovať v prírode a aj stanovať kde chce – na vlastnú zodpovednosť. Oheň sa však smie zakladať len na určených miestach (je ich hodne).

Kempingov je približne 350, väčšina z nich ponúka aj chatky. Kempingy sú označované hviezdičkami rovnakým spôsobom ako hotely (1 až 5).

Ceny za kemping (2 osoby, stan) sa pohybujú od 25 do 90 FIM na deň. Za chatky zaplatíte 150 – 350 FIM za deň. Potrebný je kempingový preukaz (buď fínsky alebo medzinárodný).

Camping-info: Atomitie 5C, FIN-00370 Helsinki

         

MALÝ FÍNSKO-SLOVENSKÝ SLOVNÍK

Hei, Moi

Hei hei, Moi moi

Hyvää huomenta

Hyvää päivää

Kiitos

Ahoj

Ahoj (pri odchode)

Dobré ráno

Dobrý deň

Ďakujem

asema

asemalaituri

bussi, linja-auto

elintarvikkeet, ruokatavara

hirvi

hostelli

hotelli

hyttynen

huvipuisto

ilmainen

joki

juna

karitta

katu

kirjasto

kirkko

leirintä

lähtö

lisämaksu

majoitus, asunto

makuuvaunu

metro, maanalainen

myöhästyminen

museo

odotushuone

oppilasasuntola

paikkalippu

pankki

polkupyörä

puisto

reppu

selkäreppu

teltta

tie, matka

tori

tulli

tulo, saapuminen

tupakoitsija

uloskäynti

vaihtokonttori

železničná stanica

perón

autobus

potraviny

los

hostel

hotel

komár

zábavný park

bezplatný

rieka

vlak

mapa

ulica

knižnica

kostol

kemping

odchod

príplatok

ubytovanie

lôžkový vozeň

metro

meškanie

múzeum

čakáreň

internát (ŠD)

miestenka

banka

bicykel

park

ruksak

batoh

stan

cesta

trhovisko (alebo námestie)

colnica

príchod

fajčiar

východ

zmenáreň

Miten pääsen asemalle?

Mitä kello on?

Kuinka paljon se maksaa?

Olen ulkomaalainen,

en ymmärrä suomena.

Puhutteko englantia?

Puhutteko saksaa?

Ako sa dostanem na stanicu?

Koľko je hodín?

Koľko to stojí?

Som cudzinec,

nerozumiem po fínsky.

Hovoríte po anglicky?

Hovoríte po nemecky?

JEDLÁ A NÁPOJE...

banaani

jogurtti

juusto

kahvi

kivennäisvesi

leipä

maito

omena

piimä

raejuusto

sitruuna

suklaa

tee

vesi (juomavesi)

voi

banán

jogurt

syr

káva

minerálka

chlieb

mlieko

jablko

kyslé mlieko

čerstvý syr

citrón

čokoláda

čaj

voda (pitná voda)

maslo

ČÍSLOVKY...

  1 - yksi

  2 - kaksi

  3 - kolme

  4 - neljä

  5 - viisi

  6 - kuusi

  7 - seitsemän

  8 - kahdeksan

  9 - yhdeksän

10 - kymmenen

11 - yksitoista

12 - kaksitoista

13 - kolmetioista

14 - neljätoista

15 - viisitoista

16 - kuusitoista

17 - seitsemäntoista

18 - kahdeksantoista

19 - yhdeksäntoista

20 - kaksikymmentä

21 - kaksikymmentä yksi

22 - kaksikymmentä kaksi

23 - kaksikymmentä kolme

24 - kaksikymmentä neljä

25 - kaksikymmentä viisi

26 - kaksikymmentä kuusi

27 - kaksikymmentä seitsemän

28 - kaksikymmentä kahdeksan

29 - kaksikymmentä yhdeksän

30 - kolmekymmentä

 

Boli ste už vo Fínsku? Máte tipy? Nesúhlasíte s niektorými informáciami? Poznáte dobré stánky o Fínsku?

Sem s tým všetkým...

ivo.varga@nextra.sk

 

 

© 2001